Οι 56 Ομότιμοι Καθηγητές που θα τιμηθούν από το ΑΠΘ στην Αίθουσα Τελετών.

510 Views
Οι 56 Ομότιμοι Καθηγητές που θα τιμηθούν από το ΑΠΘ στην Αίθουσα Τελετών. Οι 56 Ομότιμοι Καθηγητές που θα τιμηθούν από το ΑΠΘ στην Αίθουσα Τελετών.

 Οι 56 Ομότιμοι Καθηγητές που θα τιμηθούν από το ΑΠΘ στην Αίθουσα Τελετών.

56 Καθηγητές του ΑΠΘ, που έλαβαν κατά το 2016 τον τίτλο του Oμότιμου, θα τιμηθούν σε ειδική εκδήλωση που θα πραγματοποιηθεί τη Δευτέρα 23 Ιανουαρίου 2017 και ώρα 13.00, στην Αίθουσα Τελετών του ΑΠΘ.
 
Η εκδήλωση συμβολίζει την επιθυμία της Πρυτανείας να τιμήσει τους Καθηγητές που πέρασαν από τα πανεπιστημιακά έδρανα, τα αμφιθέατρα και τα ερευνητικά εργαστήρια του Αριστοτέλειου Πανεπιστημίου και συνέβαλαν στην πρόοδο και την ανάπτυξή του.
 
ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ
Προσφώνηση των τιμώμενων από τον Πρύτανη του ΑΠΘ, Καθηγητή Περικλή Α. Μήτκα
 
Αντιφώνηση από την Oμότιμη Kαθηγήτρια του Τμήματος Γεωπονίας της Σχολής Γεωπονίας, Δασολογίας και Φυσικού Περιβάλλοντος, Ελένη-Ίσιδα A. Κωνσταντινίδου, με θέμα: «Το υπηρετείν τις Μούσες και τις Χάριτες: Οποίο προνόμιο!»
 
Απονομή τιμής
 
Μετά το τέλος της εκδήλωσης, στις 14:00, θα πραγματοποιηθεί, στην Αίθουσα Τελετών του ΑΠΘ, η καθιερωμένη κοπή της βασιλόπιτας του Πανεπιστημίου.
 
ΤΑ ΟΝΟΜΑΤΑ ΤΩΝ ΚΑΘΗΓΗΤΩΝ ΠΟΥ ΘΑ ΤΙΜΗΘΟΥΝ.
 
            ΟΝΟΜΑΤΕΠΩΝΥΜΟ            ΤΜΗΜΑ
1          Αβραμίδης Ιωάννης   Τμήμα Πολιτικών Μηχανικών
2          Ακαμάτης Ιωάννης     Τμήμα Ιστορίας & Αρχαιολογίας
3          Ανδρέου Στυλιανός    Τμήμα Ιστορίας & Αρχαιολογίας
4          Ανδρικοπούλου Ελένη           Τμήμα Αρχιτεκτόνων Μηχανικών
5          Βερεσόγλου Δημήτριος          Τμήμα Γεωπονίας
6          Γιαννούλης Χαράλαμπος       Τμήμα Ιατρικής
7          Δασκαλογιάννης Κωνσταντίνος        Τμήμα Μαθηματικών
8          Δουδούμης Ιωάννης   Τμήμα Πολιτικών Μηχανικών
9          Εμποριάδου-Πετικοπούλου Μαρία    Τμήμα Ιατρικής
10        Ζαρογουλίδης Κωνσταντίνος            Τμήμα Ιατρικής
11        Θεοχάρη - Αποστολίδου Θεοδώρα   Τμήμα Μαθηματικών
12        Ιακωβίδης Απόστολος            Τμήμα Ιατρικής
13        Ιακωβίδου - Κρίτση Ζαφειρούλα       Τμήμα Ιατρικής
14        Ιγνατάκης Χρήστος    Τμήμα Πολιτικών Μηχανικών
15        Ιντζεσίλογλου Νικόλαος         Τμήμα Νομικής
16        Καζάκος Αριστείδης   Τμήμα Νομικής
17        Καπούλας Στέργιος    Τμήμα Ιατρικής
18        Καυκαλάς Γρηγόριος Τμήμα Αρχιτεκτόνων Μηχανικών
19        Κοτζαμανίδης Χρήστος          Τμήμα Επιστημών Φυσικής Αγωγής & Αθλητισμού Θεσ/νίκης
20        Κουρούκλης Γεράσιμος          Τμήμα Χημικών Μηχανικών
21        Κυριαζής Γεώργιος    Τμήμα Ιατρικής
22        Κωνσταντινίδου Ελένη - Ίσις Τμήμα Γεωπονίας
23        Κωσταρίδου - Ευκλείδη Αναστασία  Τμήμα Ψυχολογίας
24        Κωτίδης Αντώνιος      Τμήμα Ιστορίας & Αρχαιολογίας
25        Λιακοπούλου-Κυριακίδου Μαρία       Τμήμα Χημικών Μηχανικών
26        Μακρής Ιωάννης        Τμήμα Ιατρικής
27        Μαλισιόβας Νικόλαος            Τμήμα Ιατρικής
28        Μανουσάκης-Καρακώστας Δημήτριος         Τμήμα Ιατρικής
29        Μάττας Κωνσταντίνος           Τμήμα Γεωπονίας
30        Μορταράκος Κυριάκος          Τμήμα Εικαστικών & Εφαρμοσμένων Τεχνών
31        Μπασδάνης Γεώργιος           Τμήμα Ιατρικής
32        Μπούρα Παναγιώτα  Τμήμα Ιατρικής
33        Μωυσιάδης Πολυχρόνιος      Τμήμα Μαθηματικών
34        Οικονόμου Νικόλαος  Τμήμα Πολιτικών Μηχανικών
35        Παπαγιάννη-Παπαδοπούλου Ιωάννα          Τμήμα Πολιτικών Μηχανικών
36        Παπαδοπούλου - Μουρκίδου Ευθυμία          Τμήμα Γεωπονίας
37        Παρασκευόπουλος Νικόλαος            Τμήμα Νομικής
38        Πλιάκος Χριστόδουλος           Τμήμα Ιατρικής
39        Πολυζωΐδης Κωνσταντίνος    Τμήμα Ιατρικής
40        Ρούσσο Δαυίδ Τμήμα Ιατρικής
41        Σπυρίδης Χαράλαμπος          Τμήμα Ιατρικής
42        Στεφανίδου - Τιβερίου Θεοδοσία       Τμήμα Ιστορίας & Αρχαιολογίας
43        Στυλιανίδης Κοσμάς - Αθανάσιος      Τμήμα Πολιτικών Μηχανικών
44        Τέγος Ιωάννης           Τμήμα Πολιτικών Μηχανικών
45        Τζουριάδου Μαρία     Τμήμα Επιστημών Προσχολικής Αγωγής & Εκπαίδευσης
46        Τριανταφυλλίδου Αικατερίνη - Πηνελόπη     Τμήμα Οδοντιατρικής
47        Τρομάρας Λεωνίδας  Τμήμα Φιλολογίας
48        Τσακίρη-Στρατή Μαρία          Τμήμα Αγρονόμων και Τοπογράφων Μηχανικών
49        Τσαταλάς Κωνσταντίνος       Τμήμα Ιατρικής
50        Τσιμπλή Ιάνθη - Μαρία          Τμήμα Αγγλικής Γλώσσας & Φιλολογίας
51        Τσινίκας Νικόλαος      Τμήμα Αρχιτεκτόνων Μηχανικών
52        Τσιριμώκου Ελισάβετ - Βασιλική       Τμήμα Φιλολογίας
53        Χατζηνικολάου-Αγγελίδου Ουρανία Τμήμα Νομικής
54        Χατζηστυλιανού Μαρία          Τμήμα Ιατρικής
55        Χίτογλου-Μακέδου Αρετή      Τμήμα Ιατρικής
56        Χρηστίδης Δημήτριος Τμήμα Φιλολογίας

Φωτογραφικό υλικό






Αρθρογραφος

kulturosupa.gr
kulturosupa.gr

Γραψε το σχολιο σου

Η διεύθυνση email σας δεν θα δημοσιευθεί. Υπογραμμίζονται τα υποχρεωτικά πεδία *

Γραψε το σχολιο σου στο Facebook

ΣΧΕΤΙΚΑ ΑΡΘΡΑ

τελευταιες αναρτησεις
Το απαράδεκτο «Κλουβί με τις Τρελές» με τον απερίγραπτο Λάκη Γαβαλά. Είδαμε & Σχολιάζουμε…
Το απαράδεκτο «Κλουβί με τις Τρελές» με τον απερίγραπτο Λάκη Γαβαλά. Είδαμε & Σχολιάζουμε…
με 1 Σχόλια 3529 Views

Έμελλε στο θέατρο Γης, η τελευταία παράσταση του πολύπαθου αυτού καλοκαιριού, να ολοκληρωθεί με μια επιεικώς απαράδεκτη παράσταση. Eίδε και σχολιάζει ο Γιάννης Τσιρόγλου.


Περισσότερα ...

Web Radio

ΘΕΑΤΡΟΜΑΝΙΑ

Περισσότερη θεατρομανία
ΣΙΝΕΜΑΝΙΑ

Περισσότερη Σινεμανία
ΜΟΥΣΙΚΟΜΑΝΙΑ

Περισσότερη Μουσικόμανία
ΤΕΧΝΗ - ΒΙΒΛΙΟ

Περισσότερα Τέχνη Βιβλίο
ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Περισσότερη Θεσσαλονίκη


Περισσότερα Της «K» το κάγκελο

Περισσότερη Παράξενη ζωή