Θεατρικά βραβεία Θεσσαλονίκης: Νικητές και υποψηφιότητες 2010 – 2020 (Αρχείο - ανανεωμένο)

2908 Views
Θεατρικά βραβεία Θεσσαλονίκης: Νικητές και υποψηφιότητες 2010 – 2020 (Αρχείο - ανανεωμένο) Θεατρικά βραβεία Θεσσαλονίκης: Νικητές και υποψηφιότητες 2010 – 2020 (Αρχείο - ανανεωμένο)

 

.

.

(Αρχείο)
.
Όλα τα βραβεία και υπ[οψηφιότητες των Θεατρικών Bραβείων Θεσσαλονίκης από την έναρξη τους έως και σήμερα. 

Από τη πρώτη θεατρική περίοδο 2010 μέχρι σήμερα  2020

Ένα αρχείο βραβείων που θα ανανεώνεται προσθέτοντας νέους τροπαιούχους μετά από κάθε απονομή.  
 
 
A
.
Αβδελιώδης Δήμος, σκηνοθέτης: (1 βρ.) Έπαινος παράσταση της χρονιάς «Μαράν Αθά», 2011.
 
Αδάµ Μιχάλης, παραγωγός (1 υποψ). Παράσταση «Ο Βιολιστής στη Στέγη», 2015.
 
Αδάμης Δημήτρης, σκηνοθέτης: Παιδικής παράστασης, «Πήτερ Παν», 2020 
 
Αθηναίου Ανδρέας, σκηνογράφος: (1 βρ), Σκηνικά, «Ο Υπολοχαγός του Ινισμορ», 2017.
 
Αθηναίου Σπύρος, σκηνοθέτης: (4 βρ.) Έπαινος σκηνοθεσία «Άγρια Μοναξιά», 2013. Συνόλου, Τοπικού θιάσου, Β’ Κοινού, «Ο Υπολοχαγός του Ινισμορ», 2017. (2 υποψ), Παράσταση της χρονιάς, Σκηνοθεσία, «Ο Υπολοχαγός του Ινισμορ», 2017.
 .
.
Αθυρίδης Κώστας, σκηνοθέτης: (3 βρ.) Μουσική, Β΄ Κοινού, Ερμηνευτικού συνόλου (συν/σκηνοθεσία Γιάννη Βούρο), «Alexander The great. Rock opera» 2015. (1 υποψ) Μουσική «Τελευταία Φορά», 2019.
 
Αϊδίνη Αλεξάνδρα ηθοποιός: (1 υποψ) Α’ Γυναικείου «Μεγάλη Χίμαιρα», 2018.
 
Αλουτζανίδου Δήμητρα, φωτίστρια: φωτισμοί «Μόλλυ Σουίνι» 2020.
.
Αναστασίου Αλέκος, φωτιστής: (4 υποψ) Φωτισμοί, «Σμύρνη μου αγαπημένη», 2017. «Μεγάλη Χίμαιρα», 2018. «Πυρκαγιές» 2019. Φωτισμοί «Νεφέλες» 2020.
.
Ανδρέου Μαίρη, σκηνοθέτις, ηθοποιός: (1 βρ.), Νέου προσώπου (1 υποψ) σκηνοθεσία «Βρωμιά», 2019.
 
Αποστολίδου Φαίη, ενδυματολόγος: (1 βρ) Κοστούμια, «Ελλάς, Γελάς…», 2018.
 
Αραμπατζή Νατάσα ηθοποιός: (1 βρ), Β΄ Γυναικείου, «Ο Υπολοχαγός του Ινισμορ», 2017.
 
Αραμπατζής Πασχάλης, σκηνοθέτης: (1 βρ) Πρωτοεμφανιζόμενης, «Ο Αγαπητικός της Βοσκοπούλας, 2018. (2 υποψ) Σκηνοθεσία, Ερμηνευτικού συνόλου, «Επιστροφή στο σπίτι», 2017.
 
Αραμπατζόγλου Σταυρούλα, ηθοποιός: (1 υποψ) Β΄ Γυναικείου, «Οικογενειακή Γιορτή» (Festen), 2017.
 
Αρβανιτάκης Κωνσταντίνος, σκηνοθέτης: (1 υποψ), Κειμένου, «Παράνομη Οδήγηση», 2015.
 
Αρβανίτη Μαρία σκηνογράφος: (1 βρ), Σκηνικά, «Ο Υπολοχαγός του Ινισμορ», 2017.
  
Ασβεστά Λία, σκηνογράφος: (1 βρ) Σκηνικά, «Μια ξεχωριστή μέρα», 2018.
 .
.
Ασπιώτης Κωνσταντίνος, ηθοποιός: (1 βρ) Α’ Ανδρικού, «Κουρδιστό Πορτοκάλι», 2016.
 
Ατακτίδης Ανέστης, φωτιστής: (2 βρ), Φωτισμών, «Μακμπέττ», 2017. «Το Παλτό» 2020.  (3 υποψ) «Μπραντ», 2018. «Πελότα», 2019.
 
Ατματζίδου Ειρήνη, σκηνογράφος: (1 υποψ), Σκηνικά, «Μαζί με τ’ άπλυτα», 2015.
.
Β
 
Βαζαίου Μαϊρα, σκηνογράφος: (1 υποψ) Σκηνικών, «Μακμπέθ», 2016.
 
Βαλαβανίδης Χρήστος, ηθοποιός: Β’ Ανδρικού «Προσωπική συμφωνία», 2020.
.
.
Βαλτινός Γρηγόρης, ηθοποιός, σκηνοθέτης: (4 βρ.) Έπαινος παράσταση της χρονιάς, θεατρικού συνόλου, Σκηνοθεσία, «Ο Επιθεωρητής έρχεται» 2013. Τιμητικό, 2015 (1 υποψ.) Α Ανδρικού «Ο Βιολιστής στη στέγη», 2015.
 
Βασιλειάδης Δημήτρης, ηθοποιός: (1 βρ), Νέου Προσώπου, «Σκοτεινό ανθολόγιο ποίησης», 2016.
 
Βατικιώτης Νίκος, ηθοποιός: (1 υποψ) Β΄ Ανδρικού, "Εκκλησιάζοντες», 2017.
 
Βεληβασάκη Γεωργία, μουσικός: (2 υποψ) Κειμένου, «Κοντσέρτο για μια μέρα που πέρασε», 2018. Κειμένου «Τελευταία Φορά», 2019.
 
Βελισάρης Θωμάς, ηθοποιός, συγγραφέας: (4 υποψ) Κειμένου, «Ο Βιος του Ευστρατίου», 2017. Κειμένου «Ουτοκία – Παραλλαγή στους Όρνιθες», Παιδική παράσταση «Ο μάγος του Οζ», 2019. Φιναλίστ Βραβείου Κοινού.
.
.
Βέττας Απόστολος, σκηνογράφος: (1 βρ.) Τιμητικό, 2019
.
Βιολάρης Μιχάλης, ηθοποιός: (1 υποψ), Νέου Προσώπου, «Πως να κάνετε σεξ με όποιον θέλετε», 2016.
.
Βλασόπουλος Νίκος, φωτιστής: (2 υποψ), Φώτα, Προμηθέας Δεσμώτης», 2015. «Για Όνομα», 2016
 
Βλάχου Μομώ, ηθοποιός: (1 βρ.) Έπαινος Α’ Γυναικείου «NORdOST», 2013.
 
Βοζίκης Κωστής, μουσικός: (2 υποψ) Μουσική «Ελλάς, Γελάς…», 2018. «Οι αναμνήσεις ενός ερμαφρόδιτου», 2019.
 
Βολίδη Δέσποινα, σκηνογράφος: (1 βρ.) Σκηνικών, «Ποντικοπαγίδα», 2015
 
Βόμβολος Κώστας μουσικός: (1 υποψ), Μουσική, «Σερσέ λα φαμ», 2015.
 
Βόσσου Σοφία: (υποψ) Β Γυναικείου, «Πριν το χάραμα» 2015
.
Βουγιατζή Ελένη, ηθοποιός, μουσικός: (1 υποψ) Β΄ Γυναικείου, «Ο αγαπητικός της βοσκοπούλας», 2018.
 
Βουλγαράκη Ιώ, σκηνοθέτις: (2 υποψ) Σκηνοθεσία, Ερμηνευτικού συνόλου «Πυρκαγιές» 2019.
 
Βούρος Γιάννης, ηθοποιός, σκηνοθέτης: (2 Βραβεία) Άρτιας, «Μικρή μας Πόλη», 2014. Συνόλου (συν/σκηνοθεσία Αθυρίδη Κώστα), «Alexander The great. Rock opera» 2015.
 
Βουτσάς  Λευτέρης, σκηνοθέτης: Φιναλίστ Βραβείου Κοινού, «Της Κολάσεως»,  2020 
 
Βραχνής Στέλιος, ηθοποιός, σκηνοθέτης: (2 υποψ) Νέου Προσώπου, «Το κλουβί με τις τρελές», 2017. Φιναλίστ Κοινού «Δεν υπάρχει σωτηρία», 2017.
.
Γ
 
Γαβαλάς Γιώργος, σκηνογράφος: Σκηνικά «Έγκλημα στο Orient Express» (μαζί με Τσαγκάρη Μαίρη), 2020
 
Γάκης Κώστας, σκηνοθέτης: (3 βρ.) έπαινος καλύτερη σκηνοθεσία [από κοινού με Β. Μαυρογεωργίου),«Μια τεράστια έκρηξη», 2012. σκηνοθεσία, ερμηνευτικού συνόλου, «Ιστορία χωρίς Όνομα», 2020. (2 υποψ) κειμένου «Ιστορία χωρίς Όνομα», 2020.
 
Γαλαίος Αντώνης, σκηνοθέτης, μεταφραστής: (1 υποψ), Κειμένου, «Η Ποντικοπαγίδα», 2015.
 
Γεωργοπούλου Μαρίνα, ηθοποιός: Νέου προσώπου «Η Καθαρίστρια», 2020. 
 
Γιάνναρος Αλέκος, φωτιστής: (1 υποψ), Φώτα, «Ο Πουπουλένιος», 2015.
 
Γιαννάτου Χαρά Μάτα, ηθοποιός: (1 υποψ) Β΄ Γυναικείου ρόλου, «Θείος Βάνιας», 2019
 
Γιασαφάκης Σπύρος (Δαιμόνια Νύμφη), Μουσική, (1 υποψ), Μουσική, «Μακμπέθ», 2016.
 
Γιώτα Χαρά, ηθοποιός: (1 υποψ) Νέου προσώπου «Ecce Homo». 2019.
 .
.
Γισκάκης Σάκης, θεατρικός παραγωγός: (2 βρ.) Τιμητικό, 2015. Παιδική παράσταση «Ο Μολυβένιος Στρατιώτης», 2019.
 
Γιωτόπουλος Κωνσταντίνος, ηθοποιός: (1 βρ) Νέου προσώπου, «Naked Truth», 2015.
 
Γκασούκα Ελένη, συγγραφέας, σκηνοθέτις: (1 βρ.) Έπαινος παράσταση της χρονιάς «Φουρκέτα», 2011.
 
Γκατζόφλιας Χάρης, μουσικός: (1 βρ), Μουσικής, «Stringλα», 2017. (2 υποψ) «Οι Κρημνοί», 2018. «Πελότα», 2019.
 
Γκίκας Διογένης, ηθοποιός: (1 υποψ) Β΄ Ανδρικού, «Ελλάς, Γελάς…», 2018.
 
Γκραουζίνις Τσέζαρις, σκηνοθέτης: (1 βρ.) έπαινος σκηνοθεσία «Déjà vu», 2011. (2 υποψ) Φιναλίστ Βραβείου Κοινού, «Τρεις αδερφές», 2020.
 
Γκρέζιος Γιάννης, ηθοποιός: (1 υποψ) Νέου προσώπου, «Ο μεγάλος περίπατος του Πέτρου», 2019.
 
Γουλιελμάκη Βάσω, ηθοποιός: Β’ Γυναικείου «Σπασμένο γυαλί», 2020.
 
Γουλιότη Στεφανία, ηθοποιός: (1 υποψ) Α΄ Γυναικείου, «Ο θεός της σφαγής», 2017.
 
Γούλιος Δημήτρης, ηθοποιός: Νέου προσώπου «Δαίδαλος και Ίκαρος», 2020.
 
Γυφτάκη Χριστίνα, ηθοποιός: (1 υποψ) Β΄ Γυναικείου, «Bedtime stories», 2017. 
.
Δ
.
Δαλκυριάδου Νάντια, ηθοποιός: (1 βρ.) Έπαινος Α’ Γυναικείου «NORdOST», 2013.
 
Δαμβόγλου Κατερίνα, ηθοποιός: (1 υποψ) Α΄ Γυναικείου ρόλου «Frida & Άλλο», 2019.
 
Δανελάτος Παύλος: σκηνοθέτης: (1 βρ) Α’ Κοινού «Ελλάς, Γελάς…», 2018. (1 υποψ) Συνόλου, «Ελλάς, Γελάς…», 2018.
.
 
 
Δανδουλάκη Κάτια, ηθοποιός: (1 βρ) Τιμητικό, 2018.
.
Δανιηλίδης Κυριάκος: (υποψ) Α’ Ανδρικού, «Επαγγελματίας» 2015
 
Δαρνάκης Μιχάλης, σκηνοθέτης, συγγραφέας: (1 βρ.) Α’ Κοινού, «Η ειλύθια», 2013. (1 υποψ) Κειμένου, Εκκλησιάζοντες», 2017.
 
Δελλής Τριαντάφυλλος: (υποψ) Β Ανδρικού, «Μπετόβεν, Μπαχ & Μπύρα» 2015
 
Δεμερτζίδου Ιωάννα, ηθοποιός: Α’ Γυναικείου «Μόλλυ Σουίνι» 2020.
 
Δερνίκας Γεώργιος, σκηνοθέτης: (1 υποψ) Παιδική «Το δέντρο που έδινε», 2018.
.
 
.
Δημητριάδης Δημήτρης, συγγραφέας: (1 βρ) Τιμητικό, 2016.
 
Δημητρολοπούλου Αση, σκηνογράφος: (1 βρ.) Σκηνικά, «Βασιλική», 2014. (1 υποψ)  Κοστούμια «Η Απολογία της Μαρί Κιουρί», 2020.
 
Δημοπούλου Ελένη, ηθοποιός, σκηνοθέτις: (1 βρ), Παιδική, «Τα σαράντα κλειδιά», 2016.
 
Διαμαντούδης Χρήστος, ηθοποιός: (1 βρ) Νέου Προσώπου, «Ορφανά», 2018.
 
Διατσίδου Αναστασία, σκηνογράφος: (1 βρ), Σκηνικά, «Ο Υπολοχαγός του Ινισμορ», 2017.
 
Διδασκάλου Γρηγόρης, ηθοποιός, συγγραφέας: κειμένου «Οιδίποδας και Αντίποδας», 2020.
 
Διδασκάλου Κατερίνα, ηθοποιός: (1 βρ.) Έπαινος Α Γυναικείου «Η πόρνη από πάνω», 2014.  (1 υποψ) Α΄ Γυναικείου, «Ω, Θεέ μου!», 2017.
 
Διμηνάς Θανάσης, ηθοποιός: (1 υποψ), Α’ Ανδρικού, «Ο Υπολοχαγός του Ινισμορ», 2017.
 
Δούκα Ζέτα, ηθοποιός: (1 βρ.) έπαινος Α’ γυναικεία, «Γράμμα σε ένα παιδί που δεν γεννήθηκε ποτέ», 2012.
 
Δουκουζγιάννης Σταύρος, ηθοποιός: (1 υποψ), Β΄ Ρόλου «Τα άδεια πιάτα», 2016.
 
Δουλαδίρη Ηλένια (1 βρ.), Κοστούμια, «Ερωτευμένος Σαίξπηρ», 2019.
 
Δουμανίδου Βαρβάρα, σκηνοθέτις, ηθοποιός: (4 βρ.) Πρωτοεμφανιζόμενης ομάδας 2012, 3ο Κοινού «Φόβος» 2012. Τοπικού θιάσου 2014, θεατρικού συνόλου «Κάτω Κόσμος» 2014. (3 υποψ), Σκηνοθεσία, Α΄ Ρόλου, Τοπικού θιάσου, «Το κορίτσι μέσα στο σπίτι», 2016
 
Δρακόπουλος Γιάννης, ηθοποιός: (2 υποψ) Β΄ Ανδρικού Ρόλου, «Η γίδα η ποια είναι η Σύλβια?», 2019. Β’ Ανδρικού Μήδεια», 2020
 
Δραμαλή Έφη, ηθοποιός: (1 βρ.) Α Γυναικείου, «Δολοφονία της οδού Αποντακα», 2011.
 
Ε
.
Εμμανουήλ Εύη, ηθοποιός: (1 βρ) Α’ Γυναικείου, «Για πάντα μαζί, ξανά», 2018.
 
Ευαγγελάτος Σπύρος, σκηνοθέτης: (1 υποψ.) σκηνοθεσία «Ηλέκτρα», 2015
 
Ευαγγελίδης Κωνσταντίνος, μουσικός: μουσική «Γέρμα», 2020.
 .
.
Ευθυμίου Ελένη, σκηνοθέτης, μουσικός: (3 βρ) Έπαινος συνόλου «Με χτύπησε στις 2.45», 2013, Πρωτοεμφανιζόμενη ομάδα «Ο άνθρωπος ανεμιστήρας ή πώς να ντύσετε έναν ελέφαντα», 2014. Μουσική «Γκάμπυ», 2016. (1 υποψ.) Άρτιας «Το νησί των σκλάβων» 2015.
 
Ευσταθία, μουσικός: (1 υποψ.) μουσική «Η Απολογία της Μαρί Κιουρί», 2020.
 
Ζ
 
Ζαμάνης Κωνσταντίνος, σκηνογράφος, ενδυματολόγος: (1 βρ.)  σκηνικά «Ιστορία χωρίς Όνομα», 2020. (4 υποψ), Σκηνικά, Κοστούμια, «Ταρτούφος ή οι απατεώνες», 2017. κοστούμια «Ιστορία χωρίς Όνομα», 2020.
 
Ζαρδαβάς Μάριος ηθοποιός: (2 υποψ) Νέου Προσώπου, «Μακμπέττ», 2017. Β ΄ Ανδρικού, «Μπραντ», 2018.
 
Ζαρκαδούλα Λίνα, σκηνοθέτις: (1 βρ). Σκηνοθεσία, «Βασιλική», 2014.
 .
Ζαφειρίου Κοσμάς, Θεατρικός επιχειρηματίας: (1βρ) Τιμητικό, 2019.
 Τιμητικό, 2019.
.
.
Ζαχαριάδης Κρίτωνας, ηθοποιός, σκηνοθέτης, συγγραφέας: (5 βρ), Πρωτοεμφανιζόμενης Ομάδας «Πως απο δω; Αλλά και γιατί όχι;», 2017. Κειμένου, «Πελότα».  Καλύτερη παράστασης Χρονιάς 2020, Α’ Ανδρικoύ ρόλου, τοπικού θιάσου  (Καλλιτεχνική εταιρία θεάτρου), «Το Παλτό» 2020. (6 υποψ) Κειμένου, «Πως απο δω; Αλλά και γιατί όχι;», 2017. φιναλίστ βραβείο Κοινού, Παιδική παράσταση «Ποιος ήταν ο Μέγας Αλέξανδρος», 2019.
 
.
.
Ζερδεβά Γιώτα, ηθοποιός: (1 βρ) Β΄ Γυναικείου Ρόλου, «Μια ξεχωριστή μερί», 2018.
 
Ζούλιας Βασίλης, ενδυματολόγος: (1 βρ.) Κοστούμια, «Απατεώνες και Τζέντλεμαν», 2013.
 
Ζούλιας Πέτρος, σκηνοθέτης: (4 βρ.) Παράστασης της χρονιάς «Ευτυχία Παπαγιανοπούλου», 2011, Έπαινος παράσταση της χρονιάς, Συνόλου, «Η θεια και εγώ», 2012. Έπαινος Παράσταση της χρονιάς, «Η Μαρινέλα συναντά τη Βέμπο», 2014.
 
Ζώη Γεωργία, ηθοποιός: Β’ Γυναικείου «Όμματα Δακρωμένα», 2020
.
Θ
,,
Θανάσουλα Χριστίνα, φωτιστής: (1 βρ.), «Η γίδα η ποια είναι η Σύλβια?», 2019.
 
Θυμιοπούλου Ελένη, ηθοποιός: (1 υποψ) Β’ Γυναικείου «Πυρκαγιές» 2019.
 
Ι
 
Ιωάννου Αλέξανδρος, μουσικός: (1 υποψ), Μουσική «Απόψε στο Στράτφορντ», 2016.
.
Καβακιώτης Κωνσταντίνος, ηθοποιός: (1 υποψ) Α΄ Ανδρικού, «Μακμπέθ», 2016.
 
Καβογιαννη Μαρία, ηθοποιός : (1 βρ) Α΄ Γυναικείου, «Φουρκέτα», 2011.
 
Καζατζής Γιώργος, μουσικός: (1 βρ.) μουσική, «Το Παλτό» 2020.
 
Κακλέας Γιάννης, σκηνοθέτης: (2 βρ) Συνόλου, Α΄ Κοινού, «Κουρδιστό Πορτοκάλι», 2016. (1 υποψ): Σκηνοθεσία, «Κουρδιστό Πορτοκάλι», 2016.
 
Καλαΐτζίδου Δέσποινα , συγγραφέας: (1 υποψ)  κειμένου (διασκ.) «Το Παλτό» 2020.
.
Καλεμκερίδου Σοφία, ηθοποιός: (1 υποψ) Α΄ Γυναικείου ρόλου «Υπέρ Ελλάδος», 2019.
 
Καλλιάνη Άσπα, σκηνοθέτις: (1 υποψ) Σκηνοθεσία «Μια ξεχωριστή μερί», 2018.
 
Κάλμπαρη Μαριάννα, σκηνοθέτις, ηθοποιός: (2 υποψ) Σκηνοθεσία, Ερμηνευτικού συνόλου, «Οι Δούλες», 2019.
 
Κάλμπαρη Χριστίνα, ενδυματολόγος: (1 υποψ) Κοστούμια «Οι Δούλες», 2019.
 
Κάλφας Άγγελος ηθοποιός: (1 βρ), Γ’ Κοινού. (1 υποψ) Νέου Προσώπου, «Μια Αγία σε αναμονή», 2016.
 
Κανελλόπουλος Βασίλης, ηθοποιός: (1 βρ) Β’ Ανδρικού «Το Παλτό» 2020. (2 υποψ), Β΄ Ανδρικού, «Απόψε στο Στράτφορντ», 2016.
 
Καπέλιος Νίκος, ηθοποιός: (1 βρ) Β΄ Ανδρικού, «Μακμπέθ», 2016.
 
Καπουσούζης Αντώνης, σκηνογράφος: (1 βρ), Σκηνικά, «Ο Υπολοχαγός του Ινισμορ», 2017.
 
Καραγιάννης Αντώνης, σκηνοθέτης: (1 βρ.) Γ’ Βραβείο Κοινού, «Δεσποινίς Χάος», 2019. (3 υποψ), σκηνοθεσία, ερμηνευτικού συνόλου, «Το Παλτό» 2020.
 
Καραγιάννης Αποστόλης, ενδυματολόγος: (1 υποψ), Κοστούμια, «Απόψε στο Στράτφορντ», 2016.
 
Καραθανάσης Διονύσης, φωτιστής: (1 υποψ) Φωτισμοί «Βρωμιά», 2019.
 
Καραθάνος Νίκος, ηθοποιός, σκηνοθέτης: (1 βρ): Έπαινος σκηνοθεσία «Γκόλφω», 2014.
 
Καραμίχος Γιώργος, ηθοποιός: (1 βρ) Α΄ Ανδρικού, «Μέθοδος Grőnholm», 2011.
.
 
.
Καραμπέτη Καριοφυλιά, ηθοποιός: (2 βρ) Α΄ Γυναικείου, «Ορέστεια», 2016. Τιμητικό 2016. (2 υποψ) Α’ Γυναικείου «Τρωάδες» 2015
 
Καρανίκας Ανδρέας, μουσικός: μουσική «Νούρα ενα πένθιμο μπλουζ», 2020. 
 
Καραντζάς Δημήτρης, σκηνοθέτης: Ερμηνευτικού συνόλου «Νεφέλες» 2020.
 
Καραούλης Γιάννης, ηθοποιός: (1 Βρ) Α΄ Ανδρικού «Όνειρο του Χαιμε», 2011.
 
Καραπούλιου Μαρία, ενδυματολόγος: (1 υποψ) Κοστούμια, «Κουρδιστό Πορτοκάλι», 2016.
 
Καρατζογιάννης Μάνος, ηθοποιός, σκηνοθέτης: Α’ Ανδρικός «Φυλές», 2020.
.
Καρούνης Ζαχαρίας, μουσικός: (1 υποψ) Μουσική, «Φιλιώ Χαϊδεμένου», 2017.
 
Κατιρτζόγλου Άνθιμος, ηθοποιός, σκηνοθέτης, συγγραφέας: (1 βρ) Γ΄ Κοινού. «60 λεπτά», 2018. (3 υποψ): Νέου προσώπου, Πρωτοεμφανιζόμενη Ομάδα, Κοινού, «Νευρικοί Εραστές», 2015.
 
Κατρανίδης Δάνης, ηθοποιός: Α’ Ανδρικός «Έγκλημα στο Orient Express», 2020
 
Κατσαρής Γιάννης, φωτιστής: (1 υποψ), Φώτα, «Μακμπέθ», 2016.
 
Καύκας Γιώργος, ηθοποιός: (1 υποψ) Α’ Ανδρικού, «Περιμένοντας τον Γκοντό», 2018.
 
Κέννυ Μακ Λέλαν σκηνογράφος, ενδυματολόγος: (5 υποψ.) Σκηνικά, κοστούμια «Προμηθέας Δεσμώτης», 2015, «Περιμένοντας τον Γκοντό», 2018. Σκηνικά «Τρεις αδερφές», 2020.
 
Κηλαηδόνη Γιασεμί, ηθοποιός: έπαινος Α΄ Γυναικείου, «Μαράν Αθά», 2011.
 
 
 
Κιμούλης Γιώργος, ηθοποιός, σκηνοθέτης: (2 βρ.) Ερμηνευτικού συνόλου, Τιμητικό. (5 υποψ), Α’ Ανδρικού, Σκηνοθεσία, «Θείος Βάνιας», 2019. Σκηνοθεσία, Α’ Ανδρικός, φιναλίστ Βραβείου Κοινού, «Το Παγκάκι» 2020.
 
Κιρκινέ Ευαγγελία, σκηνογράφος: (1 υποψ) Σκηνικά «Βρωμιά», 2019.
 
Κλάδη Άννα, ηθοποιός:  Νέου προσώπου Μήδεια», 2020.
 
Κλωνάρης Άγγελος, σκηνοθέτης: (1 Βρ) Β’ Κοινού, «Το μαγαζάκι του τρόμου», 2012.
 
Κλωτσοτήρας Βασίλης φωτιστής: (1 βρ) Φωτισμοί «Μια ξεχωριστή μερί», 2018.
 
Κοέν Αλεξανδρος, σκηνοθέτης: (2 βρ) Σκηνοθεσία, Κειμένου, «Η επίσκεψη της γηραιάς κυρίας», 2016. (1 υποψ): Κοινού, 2016.
 
Κοκκίδου Ελένη, ηθοποιός: (υποψ) Α΄ Γυναικείου, «Αβελάρδος και Ελοϊζα» 2015
 
Κοκκίνου Άννα, ηθοποιός, σκηνοθέτις: (2 Βρ) έπαινος καλύτερη παράσταση της χρονιάς, έπαινος ερμηνείας «Λα Πουπέ», 2011.
 
Κοκκορού Παναγιώτα, ενδυματολόγος: (2 υποψ) Κοστούμια, «Μελωδία της ευτυχίας», 2015. «Μαμμα Μια», 2018.
 
Κολαλάς Θανάσης, σκηνορράφος, ενδυματολόγος: (1 βρ), Κοστούμια, «Stringλα», 2017.
Κολοκοτρώνης Άγγελος, συγγραφέας: κειμένου «Πλανόδιοι έρωτες» 2020
 .
.
Κοντογεώργη Νάντια, ηθοποιός: (1 Βρ) Α΄ Γυναικείου, «Η Μελωδία της Ευτυχίας», 2015.
 
Κοντού Μάρω, ηθοποιός: Β’ Γυναικείου «Έγκλημα στο Orient Express», 2020
 
Κουρής Κίμωνας, ηθοποιός: (1 Βρ) Α’ Ανδρικού «Άγρια Μοναξιά», 2013.
 .
.
Κουρής Νίκος, ηθοποιός:: (1 βρ.) Α’ Ανδρικού ρόλου, «Η γίδα η ποια είναι η Σύλβια?», 2019. (2 υποψ) Β΄ Ανδρικού «Ο Πουπουλένιος» 2015.
 
Κούση Λέα, ενδυματολόγος: (1 υποψ) Κοστούμια «Το τρίτο στεφάνι», 2017.
 
Κουτράκης Στράτος, φωτιστής: (1 υποψ) Φώτα, «Οικογενειακή Γιορτή» (Festen), 2017.
 
Κορεξιανός Νίκος, ηθοποιός:  (1 βρ.), Πρωτοεμφανιζόμενης Ομάδας, «(Μ)παρωδύσσεια», 2019.
 
Κυφωνίδης Ιωάννης ηθοποιός, σκηνοθέτης: (2 βρ) Β’ Κοινού, «Mea Culpa», 2014. Β’ Βραβείο Κοινού, 2019 «Ο Ηρακλής Πουαρό στο Orient Express?». (5 υποψ) Φιναλίστ Κοινού «Οι Ναυαγοσώστες», 2016. Άρτιας, Κοινού, «Η Μαγεμένη Βασιλοπούλα, 2015.
 
Κωνσταντινίδη Ελισάβετ, ηθοποιός: (1 υποψ) Α΄ Γυναικείου «Το τρίτο στεφάνι», 2017.
 
Κωνσταντινίδης Δαμιανός, σκηνοθέτης: (1 υποψ) Κειμένου «Ερκουλέν Μπαρμπέν: Οι αναμνήσεις ενός ερμαφρόδιτου», 2019.
 
Κωνσταντίνου Ανδρέας, ηθοποιός: (1 βρ) Έπαινος Α Ανδρικού «Εργασία Βάκχες», 2014.
 
Κωστέα Χριστίνα, σκηνογράφος: (2 υποψ) Σκηνικά, «Η επίσκεψη της γηραιάς κυρίας», 2016. Σκηνικά «Θείος Βάνιας», 2019.
 
Λ
 
Λαζαρίδης Γιάννης, ηθοποιός, σκηνοθέτης: (3 υποψ), Πρωτοεμφανιζόμενης Ομάδας, Φιναλίστ Κοινού, «Πως να κάνετε σεξ με όποιον θέλετε», 2016. Φιναλίστ Βραβείου Κοινού «Faux Dario», 2020.
 .
.
Λάσκαρη Ζωή, ηθοποιός: (1 βρ,) Τιμητικό, 2018.
.)
ΛαρεντζάκηΔήμητρα, σκηνοθέτις: καλύτερης παιδικής παράστασης «Δαίδαλος και Ίκαρος», 2020.
 
Λαφτσίδου Μαρία, συγγραφέας: (1 υποψ) Κειμένου, Εκκλησιάζοντες», 2017.
 .
.
Λεμπέσης Γιώργος, θεατρικός παραγωγός: (1 βρ.) Τιμητικό, 2018.
.
Λιάμπου Γιώτα, ηθοποιός: (1 υποψ) Β΄ Γυναικείου, «Εκλιπαρώ», 2018.
 
Λιβανού Μπέτυ, ηθοποιός: (1 υποψ) Α’ Γυναικείου, «Τι απέγινε η Μπέημπι Τζέην», 2018.
 
Λιόλιου Χριστίνα, ηθοποιός, σκηνοθέτης: (1 υποψ): Κοινού, «Δεν ξαναγυρίζω Άρτα». 2015.
 
Λόλεκ, μουσικός: (1 υποψ) Μουσική, «Κατερίνα», 2017.
.
Μαγκάκη Χριστίνα, ηθοποιός: (2 υποψ) Νέου προσώπου, «Γυμνή Παγίδα», 2015. Φιναλίστ Κοινού, «Το Πείραμα», 2017.
 
Μαγκώνη Εμμανουέλα, ηθοποιός: (1 υποψ) Β΄ Γυναικείου, «Μάνα Κουράγιο», 2017.
 
Μαθές Γιάννης, μουσικός: (1 υποψ) Μουσική, «Η γίδα η ποια είναι η Σύλβια?», 2019.
 
Μαθιέλλης Περικλής (1 βρ) , Φώτα, «Τα Δεκανίκια η πως ξέμαθα να περπατώ», 2015.
 
Μακαλιάς Δημήτρης, ηθοποιός: (1 βρ) Νέου προσώπου, «Η Πηνελόπη Δέλτα συναντά τον μάγκα», 2013.
 
Μαλκουτζή Νόνικα, ηθοποιός: (1 υποψ), Β΄ Γυναικείου, «Ξύπνημα της άνοιξης», 2016.
 
Μανέ Υρώ, ηθοποιός: Α’ Γυναικείου «Ρένα», 2020. 
.
Μανωλοπούλου Ελένη, ενδυματολόγος, σκηνογράφος: (2 υποψ) Κοστούμια, Σκηνικά, «Μεγάλη Χίμαιρα», 2018.
.
.
Μαξίμου Αθηνά, ηθοποιός: (1 βρ) Α’ Γυναικείου, «Βασιλική», 2014.
 
Μαραγκουδάκη Κατερίνα, φωτιστής: (1 βρ) Φώτα, «Η επίσκεψη της γηραιάς κυρίας», 2016.
 
Μαραμής Δημήτρης, μουσικός: (1 βρ) Μουσικής, «Ερωτόκριτος», 2018. (2 υποψ) Μουσική «Το τρίτο στεφάνι», 2017. «Μεγάλη Χίμαιρα», 2018.
 .
.
Μαρκουλάκης Κωνσταντίνος, ηθοποιός, σκηνοθέτης: (3 βρ) Σκηνοθεσία, Α Ανδρικού, Μετάφραση «Ο Πουπουλένιος», 2015. (9 υποψ): Άρτια, Συνόλου «Ο Πουπουλένιος», 2015. Σκηνοθεσία, «Για Όνομα», 2016. Σκηνοθεσία, Α’ Ανδρικού, Συνόλου, «Ο θεός της σφαγής», 2017. Σκηνοθεσία, Α’ Ανδρικού, Συνόλου, «Ο Φάρος», 2018.
 
Μαρμαρινός Μιχαήλ: (1 υποψ) Σκηνοθεσία «Αυτοκρατορία», 2015.
 
Μαρσέλλου Θέμις, σκηνοθέτις: (1 υποψ) Φιναλίστ Κοινού, «Μαμμα Μια», 2018.
 
Μαστρογεωργίου Γιάννης ηθοποιός: (1 υποψ) Νέου προσώπου, «Ελλάς, Γελάς…», 2018.
.
Μάσχα Μελίνα, φωτιστής: (1 βρ) Φωτισμοί, «Ο Επιθεωρητής έρχεται», 2013. (2 υποψ) «Θείος Βάνιας», 2015. «Τι απέγινε η Μπέημπι Τζέην», 2018.
 
Μάτσας Μίνως μουσικός: (1 υποψ), Μουσική, «Ο Πουπουλένιος» , 2015.
 
Ματσούκα Δήμητρα, ηθοποιός: (1 υποψ) Α’ Γυναικείου (1 υποψ) «Μια ξεχωριστή μέρα», 2018.
 
Μαυρογεωργίου Βασίλης, σκηνοθέτης: (1 βρ) έπαινος καλύτερης σκηνοθεσία [από κοινού με Κώστα Γάκη), «Μια τεράστια έκρηξη», 2012.
 
Μαυρόπουλος Στάθης, ηθοποιός, σκηνοθέτης: (1 βρ.) Β΄ Ανδρικού Ρόλου «Ορεστ3ια», 2019. (1 υποψ) . Α’ Ανδρικού, «Σπιρτόκουτο - Πόλεμος σε τέσσερεις τοίχους», 2018.
 
Μαχαιριανάκη Άννα, ενδυματολόγος: (1 υποψ) Κοστούμια «Ο καλός άνθρωπος του Σετσουάν, 2019.
 
Μελεμέ Λίλλυ, σκηνοθέτις: (2 υποψ) Άρτια, θεατρικού συνόλου, «Θείος Βάνιας», 2015
 
Μελισσινός Γιώργος, μουσικός: (1 βρ) Μουσικής «Sunset Limited», 2013.
 
Μεντή Νένα, ηθοποιός: (1 βρ) Α’ Γυναικείου, «Ευτυχία Παπαγιανόπουλου», 2011.
 
Μητσόπουλος Πάνος, ηθοποιός, μουσικός: (1 υποψ) Νέου προσώπου, «Ο αγαπητικός της βοσκοπούλας», «Ο Άνδρας με την πουα γραβάτα»
 .
.
Μήττας Γρηγόρης, σκηνοθέτης: (1 Βρ) 3ο Κοινού «Γυμνή Παγίδα» 2015. (2 υποψ) Α’ Ανδρικού, «Γυμνή Παγίδα» 2015. Φιναλίστ Κοινού, «Το Πείραμα», 2017.
 
Μισχοπούλου Λένα, ηθοποιός: (1 υποψ) Β' Γυναικείου «Μπραντ», 2018.
 
Μιχαλοπούλου Λουκία, ηθοποιός: (1 βρ.), Α΄ Γυναικείου ρόλου «Η γίδα η ποια είναι η Σύλβια?», 2019.
 .
.
Μουκίου Ηρώ, ηθοποιός: (2 βρ.) Α’ Γυναικείου Ρόλου «Η φωνή της Λουντμίλα», 2020. Β’ Γυναικείου «Ο καλός άνθρωπος του Σετσουάν, 2019.
 
Μολυβδά Ζωή, φωτίστρια: φωτισμοί «Η Μεγάλη Πλατεία», 2020.
 
Μουρελάτου Ειρήνη, ηθοποιός: (1 υποψ), Β΄ Ρόλου «Σωτηρία με λένε», 2016.
 
Μουστάκα Αρετή, σκηνογράφος: (1 βρ.), «Η γίδα η ποια είναι η Σύλβια?», 2019.
 .
.
Μπακλέση Λίλα, ηθοποιός: (1 βρ) Β΄ Ρόλου, «Γκάμπυ», 2016. (1 υποψ), Νέου Προσώπου, «Γκάμπυ», 2016.
 
Μπαλαούρα Γιολάντα, ηθοποιός: (1 υποψ), Β΄ Γυναικείου, «Καθρέφτες», 2016.
 
Μπαλαούρας Ανδρέας, εικαστικός: (2 βρ) Α΄ Βραβείο Κοινού, «Ο Γάμος σου», 2019. Γ’ Κοινού «Οι Κρημνοί», 2018 (1 υποψ) Νέου προσώπου.
 
Μπαλάσκα Κατερίνα, ηθοποιός: (1 υποψ) Νέου προσώπου, «Spaghetti alla γαλλικά», 2015.
 
Μπαλτατζή Μαρία, ηθοποιός, σκηνοθέτης: (1 βρ) Γ’ Κοινού, 2017.
 
Μπαξεβάνη Φωτεινή, ηθοποιός: (2 βρ.) Α’ γυναικείου, «Λωξάνδρα» 2011, Α’ γυναικείου, «Ο Γύρος του Θανάτου» 2013.
 
Μπάρκα Δανάη, ηθοποιός: (1 υποψ) Νέου προσώπου «Ουρανία», 2019.
 .
.
Μπαρρέ Βανέσσα, ηθοποιός, μεταφράστρια: (1 βρ), Νέου προσώπου, «Η Αφροδίτη με γούνα», 2017. (3 υποψ) Β΄ Γυναικείου («Μπραντ», 2018. Α΄ Γυναικείου ρόλου «Τελευταία Φορά», 2019.
 
Μπελιές Ερρίκος, μεταφραστής: (1 υποψ), Κειμένου, «Η Βασίλισσα της Ομορφιάς», 2015.
 
Μπεμπεδέλη Δέσποινα, ηθοποιός, (1 βρ), Α΄ Γυναικείου, «Φιλιώ Χαϊδεμένου», 2017.
 
Μπιρμπίλης Σάκης, φωτιστής: (1 βρ) Φωτισμοί, Cabaret», 2014. (1 υποψ) Φωτισμών, «Ανεμοδαρμένα ύψη», 2017.
 
Μπλάνας Γιώργος, μεταφραστής: (1 υποψ), Κειμένου, «Προμηθέας Δεσμώτης», 2015.
 
Μπομπότη Κλειώ, σκηνογράφος: σκηνικά «Νεφέλες» 2020.
 
Μπολέτση Αγγέλα: (1 υποψ) Α Γυναικείου «Παρεξήγηση», 2015
 
Μπουζάλα Βαλεντίνα, σκηνογράφος: (1 βρ), Σκηνικά, «Ο Υπολοχαγός του Ινισμορ», 2017.
 
Μπράβος Νίκος, ηθοποιός: (1 βρ) έπαινος Α’ Ανδρικού «Φώτα, χειροκροτήματα, κλακέτα», 2011.
 
Μυλωνά Μαρία, ενδυματολόγος: (1 υποψ) Κοστούμια «Πυρκαγιές» 2019.
 
Μυλωνάκης Μάνος μουσικός: (2 υποψ), Μουσική, «Zyklon ή το πεπρωμένο», 2015. (1 υποψ) «Περιμένοντας τον Γκοντό», 2018.
 
Ν
 
Νανούρης Γιώργος, σκηνοθέτης, ηθοποιός: (2 υποψ) Σκηνοθεσία, «Κατερίνα», 2017. Φωτισμοί «Αίας», 2020
 
Ναυπλιώτου Μαρία, ηθοποιός:  Α’ Γυναικείου «Master Class», 2020.
 
Νίγκρο Λιλιάνα ηθοποιός: (1 υποψ) Νέου προσώπου, «Εκλιπαρώ», 2018.
 
Νικολαίδη Κωνσταντίνα, σκηνοθέτις: (2 υποψ), Κειμένου, «Οι 12 Ένορκοι», 2016.
 
Νικολαΐδη Σοφία, ενδυματολόγος: (1 υποψ), Κοστούμια «Θείος Βάνιας», 2019.
.
Νικόπουλος Γιώργος, ηθοποιός: (1 βρ) νέου προσώπου, «Το Μόνον της Ζωής μου Ταξείδιον», 2012.
 
Νούσιας Τάσος, ηθοποιός: (1 υποψ), Α’ Ανδρικός, «Ιστορία χωρίς Όνομα», 2020.
 
Ντενίση Μιμή, ηθοποιός, σκηνοθέτις, συγγραφέας: (1 βρ), Κειμένου, «Σμύρνη μου αγαπημένη», 2017.
 
Ο
 
Οικονομάκης Δημήτρης, μουσικός: (1 βρ) Μουσικής «Πέερ Γκυντ», 2014.
.
Π
 
Παγιατάκη Ιωάννα, ηθοποιός: (1 υποψ) Β΄ Γυναικείου ρόλου, «Οικογενειακή Γιορτή» (Festen), 2017.
 
Παλαιολόγος Βασίλης, ηθοποιός: (1 βρ) Έπαινος Α’ Ανδρικού «Γάλα», 2011.
 
Παλαιορούτας Τάσος, φωτιστής: (1 υποψ) Φωτισμών, «Γκιακ», 2017.
 
Παλιαδέλης Ορέστης, ηθοποιός: (1 υποψ) Α’ Ανδρικού, «Παρεξήγηση 2015.
 
Πανάδης Μιχάλης, ηθοποιός: (1 υποψ) Β΄ Ανδρικού Ρόλου «Ο φεγγιτης», 2019.
 
Παντελιδάκης Μανώλης, σκηνογράφος: (2 βρ) Σκηνικά «Απατεώνες και Τζέντλεμαν», 2013. «Κουρδιστό Πορτοκάλι», 2016. (3 υποψ), Σκηνικά, «Αγαπητικός της Βοσκοπούλας», 2016. Σκηνικά «Ερωτευμένος Σαίξπηρ», 2019. Κοστούμια «Θεογονία» Η αρχή του κόσμου», 2020.
 
Παπά Αθηνά: (1 υποψ) Α Γυναικείου «Μαγεμένη Βασιλόπουλα» 2015
 
Παπαδόπουλος Γρηγόρης, ηθοποιός: (1 βρ) Α΄ Ανδρικού «Άγρια Μοναξιά», 2013 (1 υποψ): Α΄ Ανδρικού «Εχιτ – Παρακαλώ, περιμένετε», 2016.
 
Παπαδόπουλος Σπύρος, ηθοποιός: (2 υποψ), Παράσταση Χρονιάς, φιναλίστ βραβείο Κοινού «Δείπνο Ηλιθίων», 2019.
 
Παπαδόπουλος Χρήστος, μουσικός: (1 υποψ) Μουσική «Οι αναμνήσεις ενός ερμαφρόδιτου», 2019.
 
Παπαδοπούλου Βιβή, σκηνογράφος: (1 υποψ) Σκηνικά, «Οι Κρημνοί», 2018
 
Παπαδοπούλου Ειρήνη, τραγουδίστρια, ηθοποιός: Νέου προσώπου «Όμματα Δακρωμένα», 2020
 
Παπαθεοχάρης Απόλλων, σκηνοθέτης σκηνογράφος, ενδυματολόγος: (3 υποψ) Καλύτερη παράσταση της χρονιάς, Κοστούμια, Σκηνικά, «Τι απέγινε η Μπέημπι Τζέην», 2018.
 
Παπαϊωάννου Αντρέας, ηθοποιός: (1 υποψ), Νέου Προσώπου, «Ξύπνημα της άνοιξης», 2016.
 
Παπαϊωάννου Παναγιώτης, ηθοποιός: (1 υποψ) Β΄ Ανδρικού, «Περιμένοντας τον Γκοντό», 2018.
 
Παπακωνσταντίνου Βασίλης, φωτιστής: (1 υποψ) Φωτισμοί, «Περιμένοντας τον Γκοντό», 2018.
 
Παπαληγούρα Λένα, ηθοποιός: (1 υποψ) Α’ Γυναικείου, «Κατερίνα», 2017.
 
Παπαμιχαήλ Νατάσα, σκηνοθέτις: (1 υποψ.) Φιναλίστ Βραβείου Κοινού, «Υπόγειο», 2020 
 
Παπανδρέου Α.Ε. παραγωγός: (1 βρ) Παράσταση της χρονιάς «Κουρδιστό Πορτοκάλι», 2016.
 
Παπασπηλιόπουλος Οδυσσέας, ηθοποιός: (2 υποψ) Β΄ Ανδρικού «Ο Πουπουλένιος» 2015. Α’ Ανδρικού, «Ο θεός της σφαγής», 2017.
 
Παπατριανταφύλλου Αλεξάνδρος, ηθοποιός: (1 υποψ), Β΄ Ανδρικού, «Ο Υπολοχαγός του Ινισμορ», 2017.
 
Παπαφωτίου Μαρία, ηθοποιός: (1 υποψ) Β’ Γυναικείου, «Ιστορία χωρίς Όνομα», 2020.
 .
.
Παρασκευόπουλος Γιάννης, σκηνοθέτης, ηθοποιός: (1 βρ), Σκηνοθεσία, «Οικογενειακή Γιορτή» (Festen), 2017. (3 υποψ), Σκηνοθεσία «Zyklon ή το πεπρωμένο», 2015. Ερμηνευτικού συνόλου, «Οικογενειακή Γιορτή» (Festen), 2017.
 
Παρχαρίδης Σταύρος, σκηνοθέτης, ηθοποιός: (1 βρ.)  Β Βραβείο Κοινού «Πλανόδιοι έρωτες», 2020. (3 υποψ) Φιναλίστ βραβείο Κοινού, «Το κομμάτι της ντροπής»,  2019. Φιναλίστ βραβείο Κοινού, «Πλανόδιοι έρωτες», 2020.
.
Πασχάλης Στρατής. Συγγραφέας: (1 υποψ) Κειμένου «Μεγάλη Χίμαιρα», 2018.
 
Πατεράκη Ρούλα, ηθοποιός: ( υποψ) Α’ Γυναικείου, «Τι απέγινε η Μπέημπι Τζέην», 2018.
 
Πάτσας Γιώργος, σκηνογράφος, ενδυματολόγος: (4 υποψ), Σκηνικά, «Ο Βιολιστής στη Στέγη», 2015. Σκηνικά, Κοστούμια, «Σμύρνη μου αγαπημένη», 2017. «Το τρίτο στεφάνι», 2017.
 
Πάτσης Δημήτρης, ηθοποιός: (1 βρ) Έπαινος Α’ Ανδρικού, «Γάλα», 2011.
 .
.
Παυλάκης Κάρολος, θεατρικός παραγωγός: (2 βρ.) Παράσταση της Χρονιάς «Ο Πουπουλένιος» 2015. Παράσταση της Χρονιάς «Ο Φάρος», 2018.
 
Παυλίδης Κωνσταντίνος, σκηνογράφος: (1 βρ), Σκηνικά, «Ο Υπολοχαγός του Ινισμορ», 2017.
 
Παυλόπουλος Λευτέρης, φωτιστής: (2 υποψ), Φώτα, «Ορέστεια», 2016.
 
Περού Γιώργος, μουσικός: (1 υποψ), Μουσική, «Οι 12 Ένορκοι», 2016.
 .
.
Πετούσης Μάνος, ηθοποιός, σκηνοθέτης: (1ο βραβείο) Α Κοινού, «Γράμμα σε ένα παιδί που δεν γεννήθηκε ποτέ», 2012.
 
Πετρόπουλος Δημήτρης, ηθοποιός: Β’ Ανδρικού «Όμματα Δακρωμένα», 2020
 
Πετρόπουλος Θοδωρής, σκηνοθέτης: (1 υποψ) Κειμένου, «Κουρδιστό Πορτοκάλι», 2016.
 
Πετροπούλου Λένα, σκηνοθέτις: (1 υποψ)   Ερμηνευτικού συνόλου, «Stringλα», 2017.
 
Πιατάς Δημήτρης, ηθοποιός: (1 υποψ) Α΄ Ανδρικού, «Η επίσκεψη της γηραιάς κυρίας», 2016.
 
Ποζίδου Νική, σκηνοθέτις: (1 υποψ) Φιναλίστ Κοινού,
 
Πολιτεία Θεάτρου: (1 βρ) Γ’ Κοινού, «Η Τρελή του Σαγιώ» & «Ο Επιθεωρητής», 2017.
 
Πολυζωίδης Σήφης, ηθοποιός: (1 υποψ) Β΄ Ανδρικού Ρόλου «Υπέρ Ελλάδος», 2019.
 
Πυρπασόπουλος Γιώργος, ηθοποιός: (1 βρ) Β’ Ανδρικού «Ο Πουπουλένιος» 2015.
 
Ρ
 
Ραβνιωτόπουλος Κωνσταντίνος, ηθοποιός: (1 υποψ) Α’ Ανδρικού ρόλου, «Άνθρωπος Σκύλος», 2019.
 
Ράπτη Μαρία, συγγραφέας: (1 υποψ), Κειμένου, «Το κορίτσι μέσα στο σπίτι», 2016.
 
Ράτζος Τάσος, σκηνοθέτης: (1 βρ) Γ΄ Κοινού «Απο το σφαγείο», 2013.
 
Ραφτόπουλος Θανάσης, ηθοποιός: (1 υποψ) Β΄ Ανδρικού, «Περιμένοντας τον Γκοντό», 2018.
 
Ρεμπούτσικα Ευανθία, μουσικός: (1 υποψ), Μουσική «Σιρανό», 2016. 
 
Ρήγας Γιάννης, σκηνοθέτης: (3 βρ) Έπαινος Παράσταση της χρονιάς, σκηνοθεσία, Ερμηνευτικού συνόλου, «Το Όνειρο του Χαίμε»», 2011.
 
Ρήγος Κωνσταντίνος, χορογράφος: (1 υποψ) Ερμηνευτικού συνόλου, «Ερωτόκριτος», 2018.
 
Ρόδης Κωνσταντίνος, ηθοποιός, σκηνοθέτης: (1 βρ) Β Κοινού, «Mea Culpa», 2014. (2 υποψ) Άρτιας, Κοινού, «Η Μαγεμένη Βασιλοπούλα, 2015.
 .
.
Ροντίδης Γιώργος, ηθοποιός, σκηνοθέτης: (1βρ.) Τιμητικό 2016
.
Ρουγγέρη Κάρμεν, ηθοποιός, σκηνοθέτης: (1 υποψ), Παιδική Παράσταση, «Ο Κουρέας της Σεβίλλης», 2016.
 
Ρουγκιέρο Μπόμπ, σκηνοθέτης: (1 βρ.) Άρτια παράσταση «Ο Βιολιστής στη Στέγη», 2015.
 
 
Σακαλίδης Νίκος, σκηνοθέτης: (2 βρ) Παράσταση της χρονιάς, Σκηνοθεσία, «Ότι πιο πολύ ποθείς», 2012.
 
Σακελλαροπούλου Ισμήνη, σκηνοθέτις: (1 βρ.)  «Εφημερίς των κυρίων: Γ’ Βραβείο Κοινού, 2020.
 
Σαντάς Κώστας, ηθοποιός: (1 υποψ) Α’ Ανδρικού, «ΝΤΑ», 2018.
 
Σαραγιώτης Στέργιος, ηθοποιός, σκηνοθέτης, συγγραφέας: (1 βρ) Γ’ Κοινού «Ταρτούφος», 2014. 
 
Σαράντος Θανάσης, ηθοποιός: Β’ Ανδρικού «Γέρμα», 2020.
 
Σαραφιανός Σπύρος, ηθοποιός: (1 υποψ) Α’ Ανδρικού ρόλου «Βρωμιά», 2019.
 
Σαρμή Εύη, ηθοποιός: (2 υποψ), Β΄ Ρόλου «Μακμπέθ», 2016. Β’ Γυναικείου «Πυρκαγιές» 2019.
 
Σαρόγλου Δέσποινα, ηθοποιός, σκηνοθέτις: (1 υποψ) Παιδική «Πίπη Φακιδομύτη», 2018.
 
Σαχινίδου Χριστίνα, ηθοποιός: (1 βρ.)   Β’ Γυναικείου Ρόλου«Όμματα Δακρωμένα», 2020.
.
Σεγρεδάκης Γιώργος, ενδυματολόγος: (1 βρ) Κοστούμια Cabaret», 2014.
 
Σελέκος Γιάννης μουσικός: (1 υποψ), Μουσική, «Τα Δεκανίκια η πως ξέμαθα να περπατώ», 2015.
 
Σερβετάλης Αρης: (1 υποψ) Β’ Ανδρικού, «Αχαρνής» 2015
 
Σιαμσιάρης Γιάννης, ηθοποιός: (1 βρ) έπαινος Α’ Ανδρικού «Ο γύρος του θανάτου», 2013.
 
Σιμαρδάνης Χρήστος, ηθοποιός: (1 υποψ), Β΄ Ανδρικού, «Γκάμπυ», 2016.
 
Σιούντας Περικλής, ηθοποιός: (1 βρ.) Νέου προσώπου «Παραμύθι Για Δυο», 2020.
 
Σμαραγδή Αθανασία, σκηνογράφος: (3 υποψ) Σκηνικά, «Ο Πουπουλένιος», 2015. «Για Όνομα», 2016. «Ο θεός της σφαγής», 2017.
 .
.
Σπυράτου Σοφία. Σκηνοθέτις: (2 βρ) Παιδική, «Ο Ιάσονας και το Χρυσόμαλλο Δέρας», 2017. Παιδική, «Θησέας και Αριάδνη στο νησί των Ταύρων», 2018. (3 υποψ) Σκηνοθεσία, θεατρικού συνόλου «Σερσε Λα Φαμ», 2015. Παιδικής παράστασης «Θεογονία» Η αρχή του κόσμου», 2020.
 
Σπύρου Κική, ηθοποιός: (1 υποψ), Α΄ Γυναικείου «Μια σφαίρα για την τζέην», 2016.
 
Σταμούλη Έφη, ηθοποιός: (2 βρ) Β’ Γυναικείου «Η Γκρέτα Γκάρμπο ήρθε στην πόλη μας» 2011, Β’ Γυναικείου «Η Βασίλισσα της Ομορφιάς» 2015. (1 υποψ), Α΄ Γυναικείου, «Σωτηρία με λένε», 2016.
 
Σταμπούλης Ηλίας, μουσικός: (1 υποψ), Μουσική.
 
Στάνκογλου Γιάννης, ηθοποιός: (2 βρ) Α’ Ανδρικού «Τρίτο Στεφάνι, 2012, Α’ Ανδρικού «Είμαι ένας άλλος», 2014.
 
Σταυροπούλου Βίκυ, ηθοποιός: (1 υποψ) Α΄ Γυναικείου, «Για Όνομα», 2016
 
Στεργίου Εύη (Δαιμόνια Νύμφη), μουσικός: (1 υποψ) Μουσική, «Μακμπέθ», 2016.
 .
.
Στεφανοπούλου Τίνα, ηθοποιός, σκηνοθέτης: (1 βρ) Τιμητικό, 2018. (1 υποψ) Κειμένου, «Η Σιωπή της Άλκηστης», 2017.
 
Στεφάνου Μαρία, σκηνοθέτις: (1 υποψ) Φιναλίστ Κοινού, «Ένα βήμα τη φορά», 2017
 
Στόιου Γλύκα, ηθοποιός, συγγραφέας: (1 υποψ) Κειμένου, «Life is a fairytale», 2018.
 
Στρατάκη Κική, ηθοποιός, σκηνοθέτις: (1 βρ) ΤΟΠΙΚΟΥ θιάσου «Νυκτόβια Ζώα», 2014.
 
Στρέπκος Δημήτρης - Celebrity Skin, ενδυματολόγος: (1 βρ) Κοστούμια, «Η επίσκεψη της γηραιάς κυρίας», 2016.
 
Στυλιανού Χριστόδουλος, ηθοποιός: (1 υποψ), Β΄ Ανδρικού, «Οι 12 Ένορκοι», 2016.
 
Στυλιανού Χρίστος, ηθοποιός: (1 υποψ), Α’ Ανδρικού, «Οικογενειακή Γιορτή» (Festen), 2017.
 
Συρμά Βασιλική, ενδυματολόγος: (1 υποψ), Κοστούμια, «Θειος Βάνιας», 2015.
 
Σωτηρούδη Άννα, ηθοποιός: (1 βρ) Α’ Γυναικείου «NORdOST», 2013.
.
Τάρλοου Δημήτρης, ηθοποιός, σκηνοθέτης: (2 υποψ) Σκηνοθεσία, Ερμηνευτικού συνόλου, «Μεγάλη Χίμαιρα», 2018.
 
Τέλλος, Γιώργος, φωτιστής: (1 υποψ) «Σερσέ λα Φαμ», 2015.
 
Τζαμαργιάς Τάκης, σκηνοθέτης: (5 υποψ) Σκηνοθεσία, Ερμηνευτικού συνόλου, Καλύτερη παράσταση, «Ορφανά», 2018. Παιδική παράσταση, «Ο μεγάλος περίπατος του Πέτρου», 2019. Ερμηνευτικού συνόλου «Φυλές», 2020.
 
Τζιαφέττας Γιώργος, μουσικός: (1 βρ.) Μουσική «Σκηνές από έναν γάμο», 2019
 
Τζιόγκας Χρήστος, φωτιστής: (1 υποψ) Φώτα, «Κουρδιστό Πορτοκάλι», 2016.
 
Τιμοθεάδου Ιωάννα, ενδυματολόγος: (1 βρ) Κοστούμια, «Alexander The Great», 2015.
 
Τόλη Μαριάννα, ηθοποιός, σκηνοθέτης: (1 βρ.) Παιδική παράσταση «Ο Μολυβένιος Στρατιώτης», 2019 (1 υποψ) Παιδική «Η παπλωματού», 2018.
 
Τριαρίδης Θανάσης: (1 υποψ), Κειμένου, «Lebensraum», 2016.
 
Τρικαλιώτη Πέγκυ, ηθοποιός: (2 υποψ) Α’ Γυναικείου ρόλου «Ο καλός άνθρωπος του Σετσουάν, 2019. Α’ Γυναικείου «Η Απολογία της Μαρί Κιουρί», 2020.
 
Τσαγκάρη Μαίρη, ενδυματολόγος: (2 υποψ) Κοστούμια, «Τι απέγινε η Μπέημπι Τζέην», 2018. Σκηνικά, «Έγκλημα στο Orient Express» (μαζί με Γαβαλά Γιώργο), 2020
 
Τσακίρης Σταύρος, σκηνοθέτης: (1 βρ) Έπαινος Καλύτερη παράσταση της χρονιάς, «Η Ανάκριση", 2014.
 
Τσάμη Ιωάννα, σκηνογράφος, ενδυματολόγος: (1 βρ.)  Κοστούμια «Έγκλημα στο Orient Express», 2020. (3 υποψ) Κοστούμια «Έγκλημα στο Orient Express», 2020. κοστούμια «Νεφέλες» 2020.
 
Τσιάγκα Αλεξάνδρα, ηθοποιός: Νέου προσώπου «Δεσποινίς Χάος», 2019.
 
Τσιάντος Μίλτος, ηθοποιός: (1 υποψ) Νέου Προσώπου, «Ω, Θεέ μου!», 2017.
 
 
Τσικάρας Βασίλης, ηθοποιός, σκηνοθέτης, συγγραφέας: (5 βρ) 1ο Βραβείο Κοινού «Κωδικός Σπασίμπα – Ντα, 2014. 1ο Κοινού, Τοπικού Θιάσου, «Σουτζούκ Λουκούμ, 2015. Β’ Κοινού «Τα άδεια πιάτα», 2016. Κειμένου, «Sorry λάθος κρεβάτι», 2018. (4 υποψ) Τοπικού Θιάσου, Κοινού, «Μια σφαίρα για την τζέην», 2016.Τοπικού θιάσου, φιναλίστ Κοινού, «Sorry λάθος κρεβάτι», 2018.
 
Τσιπιανίτης Αντώνης, συγγραφέας: (1 βρ.) Κειμένου «Η Καθαρίστρια»,2020.
 
Τσολερίδης Νίκος, ηθοποιός: (1 υποψ)   Β΄ Ανδρικού, «Επιστροφή στο σπίτι», 2017.
 
Τσότσος Ιωάννης, ηθοποιός: (1 υποψ), Β΄ Ανδρικού, «Ο Υπολοχαγός του Ινισμορ», 2017.
 
Τσουβαλά Χαρλα, σκηνογράφος: (1 υποψ) Κοστουμιών, «Μακμπέττ», 2017.
 
Φ
 .
.
Φιλιππίδου Σοφία, ηθοποιός, σκηνοθέτις: (2 βρ) Α’ Γυναικείου «Η 6η Καρυάτιδα», 2012. Τιμητικό, 2018.
 
Φιλίππογλου Κώστας, σκηνοθέτης: (1 υποψ.) θεατρικού συνόλου «Προμηθέας Δεσμώτης», 2015
 
Φιλίππου Μαρία, σκηνογράφος: (1 υποψ) Σκηνικά «Σκηνές από έναν γάμο», 2019
.
Φουντά Ανθή, μεταφράστρια: (1 υποψ)«Ιστορία χωρίς Όνομα», 2020.
 
Φουρλής Δημήτρης, ηθοποιός: (1 βρ) Νέου Προσώπου, «Έγκλημα και τιμωρία» και “Μπέττυ». 2014.
 
Φραγκόπουλος Πέτρος, ηθοποιός, ενδυματολόγος: (1 υποψ), Κοστούμια, «Μαζι με τ’ άπλυτα», 2015.
 
Φυσέκης Κλέων, μουσικός: (1 υποψ) Μουσική, «Ο Κύκλος», 2017.
 
Φωτόπουλου Λυδία, ηθοποιός: (1 βρ) Έπαινος Α’ Γυναικείου, «Καμίλ Κλοντελ» 2011.
,
Χ
.
.
Χανιωτάκης Νικορέστης, σκηνοθέτης: (2 βρ.) Καλύτερη παράσταση Χρονιάς, σκηνοθεσία. (6 υποψ) Ερμηνευτικού συνόλου, Κειμένου, «Η γίδα η ποια είναι η Σύλβια?» 2019. Καλύτερη παράσταση, Ερμηνευτικού συνόλου «Ο καλός άνθρωπος του Σετσουάν, 2019. Σκηνοθεσία, ερμηνευτικού συνόλου «Μήδεια», 2020.
 
Χαρέλα Παυλίνα, ηθοποιός, σκηνοθέτις: (1 υποψ) Παιδική παράσταση «Η πεντάμορφη και το τέρας», 2019.
 
Χατζάκης Σωτήρης, σκηνοθέτης: (2 βρ) Έπαινος παράστασης τηςχρονιάς «Λωξάνδρα», 2011. Παράσταση της Χρονιάς «Το μεγάλο μας Τσίρκο», 2013.
 
Χατζή Έλενα, ηθοποιός: (1 υποψ) Β’ Γυναικείου «5ος Όροφος», 2019.
 
Χατζηβασιλείου Χριστίνα, σκηνοθέτις: (2 βρ) Έπαινος παράσταση της χρονιάς «Κρυφό Δωμάτιο», 2011. Άρτια; «Βυσσινόκηπος», 2013. (1 υποψ) Παιδική «Ελίζα», 2018.
 .
.
Χατζηθεοδοσίου Δημήτριος, ηθοποιός, σκηνοθέτης: (3 βρ) Α’ Ανδρικού, Σκηνοθεσία, Τοπικού θιάσου. (4 υποψ) Παράσταση της χρονιάς,  Ερμηνευτικού συνόλου, Κειμένου, «Μπραντ», 2018. Α’ Ανδρικού ρόλου «Πελότα», 2019.
 
Χατζηπαναγιώτης Χρήστος, ηθοποιός: (1 βρ) Α΄ αντρικού «Η Θεία μου και εγώ», 2012. (2 υποψ) Α΄ Ανδρικού «Για Όνομα», 2016 Β΄ Ανδρικού Ρόλου «Ήλεκτρα», 2019.
 
Χατζησάββας Κωνσταντίνος, ηθοποιός: (1 βρ), Β΄ Ανδρικού, «Οικογενειακή Γιορτή» (Festen), 2017.
 
Χουβαρδάς Γιάννης, σκηνοθέτης: (2 υποψ), Σκηνοθεσία, Συνόλου, «Ορέστεια», 2016.
 
Χρυσομάλη Ανδρομάχη, σκηνοθέτις: (1 βρ.)  Καλύτερη Παιδική παράσταση «Το Καπλάνι της βιτρίνας», 2020.
 
Χριστιανάκης Γιώργος, μουσικός: (2 υποψ) Μουσικής, «Ορφανά», 2018. Μουσική «Φυλές», 2020.
 
Χρονόπουλος Διαγόρας, σκηνοθέτης: (1 βρ) Έπαινος παράστασης της χρονιάς «Μέθοδος Grőnholm», 2011.
 .
.
Χρυσικάκος Τάκης, ηθοποιός: (1 βρ), Α’ Ανδρικού «Αναφορά στο Γκρέκο», 2017.
 
 
Ψ
 
Ψαλτόπουλος Αχιλλέας, σκηνοθέτης, ηθοποιός: (1 βρ), Α’ Κοινού «Το κλουβί με τις τρελές», 2017. (4 υποψ) Τοπικού Θιάσου, «Ο Μάγειρας ο Αμλετ η Οφηλία και τα φαντάσματα», 2016. «Σκρουτζ: μια χριστουγεννιάτικη ιστορία» Παιδικής Παράστασης 2016.Τοπικού θιάσου, «Το κλουβί με τις τρελές», «Μια απλή ερωτική ιστορία», 2017.
 
Ψαρράς Νίκος, ηθοποιός: (1 βρ)   Β΄ Ανδρικού, «Ο Φάρος», 2018. 
 
Lorenzo Bellelli, σκηνογράφος: (1 υποψ) σκηνικά «Το Παλτό» 2020.
 
 
Κρατικές σκηνές:
Εθνικό θέατρο: (1 βρ.) έπαινος θεατρικού συνόλου, «Γκόλφω», 2014. 
 
ΚΘΒΕ: (3 Βρ) Έπαινος παράτασης της χρονιάς, «Το Όνειρο το Χάιμε», Παράσταση Χρονιάς «Το μεγάλο μας Τσίρκο», 2013, Παράσταση χρονιάς, «Οικογενειακή Γιορτή» (Festen) 2017. (5 υποψ) παράσταση χρονιάς, «Περιμένοντας τον Γκοντό», 2018. Παιδικής παράστασης«Μια γιορτή στου Αλ-Νουρί», 2020.
 
Θεατρικοί χώροι:
Αρατος: (4 βρ.) 1ο Κοινού «Κωδικός Σπασίμπα – Ντα, 2014. 1ο Κοινού, Τοπικού Θιάσου, «Σουτζούκ Λουκούμ, 2015. Β’ Κοινού «Τα άδεια πιάτα», 2016. (5 υποψ) Τοπικού Θιάσου, Κοινού, «Μια σφαίρα για την τζέην», 2016.Τοπικού θιάσου, φιναλίστ Κοινού, «Sorry λάθος κρεβάτι», 2018. Τοπικού θιάσου, «To σεξ αρχίζει στα 40», 2019.
 
Εταιρότητα: (1 υποψ) Τοπικού, «Ο Βιος του Ευστρατίου», 2017.
 
Μαίωτρον: (1 βρ.) Γ’ Βραβείο Κοινού «Πλανόδιοι έρωτες» 2020. (4 υποψ)  Φιναλίστ βραβείο Κοινού «Το Κομμάτι της ντροπής», 2019. Τοπικού θιάσου «Πλανόδιοι έρωτες» 2020. Τοπικού θιάσου  «Το Λαχείο», 2020.
Νέμεση: Τιμητικό, 2018. (1 υποψ) Κειμένου, «Η Σιωπή της Άλκηστης», 2017.
 
Ροντίδη (Ρο): (2 υποψ): Κοινού, «Λίστα Γάμου», 2015. Τοπικού θιάσου «Ο Αρχοντοχωριάτης, 2020.
 
Ταξίδι Ονείρου: (2 υποψ), Φιναλίστ Κοινού. «Υπό το μηδέν», 2016. «Τα κόκκινα Χριστούγεννα της Κάρλα Δεμβριέντες», Φιναλίστ Κοινού, 2018..
 
Φλέμιγκ: (1 Βρ) 3ο Κοινού «Γυμνή Παγίδα» 2015. (1 υποψ) Φιναλίστ Κοινού, «Το Πείραμα», 2017.
 
 
Θίασοι - Θεατρικές Ομάδες:
Actors Social Club: (1 υποψ) Πρωτοεμφανιζόμενης, «Ολόκληρος ο Σαίξπηρ σε μια ώρα», 2019.
 
Angelus Novus: (1 βρ.) Τοπικού θιάσου, 2012. (1 υποψ) Τοπικού θιάσου «Ερκουλέν Μπαρμπέν: Οι αναμνήσεις ενός ερμαφρόδιτου», 2019.
 
Art Attack: (1 βρ.) Έπαινος πρωτοεμφανιζόμενης ομάδας, «Όταν ο Λύκος είναι εδώ», 2011.
 
Art Mates Theater Group: (1 υποψ) Φιναλίστ βραβείο Κοινού «Λιωμένο Βούτυρο», 2019.
 
Buzz Productions Theater: (1 βρ.) Έπαινος πρωτοεμφανιζόμενης ομάδας, «Ιστορίες Τρόμου και Μυστηρίου από την Ιαπωνία», 2011.
 
C. for Circus: (1 βρ.) Πρωτοεμφανιζόμενης ομάδας, «Σ’ αυτόν τον τόπο όλες οι ιστορίες είναι αληθινές» και «Εσωτερικό», 2011.
 
Dot Theater: (1 βρ.)  Ά’ Βραβείο Κοινού «100», 2020. (2 υποψ) Πρωτοεμφανιζόμενης ομάδας 2020.
.
Eclipses Group Theater: (1 βρ.) Πρωτοεμφανιζόμενης ομάδας, «Το μαύρο νερό», 2013. (2 υποψ),   Τοπικού Θιάσου, «Εχιτ – Παρακαλώ, περιμένετε», «Πέτρες στις τσέπες του», 2016.
 
Enigma Theatre Group: (1 υποψ) πρωτοεμφανιζόμενης Ομάδας, «Ο Επαγγελματίας», 2015
 
Experimento, θεατρική ομάδα: (1 βρ.)  Πρωτοεμφανιζόμενη ομάδα «Lemon», 2020.
 
Fractal: (1 υποψ), Πρωτοεμφανιζόμενη Ομάδα, «Lebensraum», 2016.
 
Kunst: (1 υποψ) πρωτοεμφανιζόμενης Ομάδας, 2015.
.
La Latina: 1 υποψ )«Το μεγάλο μπέρδεμα», Φιναλίστ βραβείο Κοινού, 2019
 
Malum Discodiue: (1 υποψ) Πρωτοεμφανιζόμενης «Μεταξύ Πειραιώς & Νεαπολέως», 2019.
 
Mammals Ομάδα: (1 υποψ) Πρωτοεμφανιζόμενης «Εισβολή», 2017.
 
Monstrare Art Group: (1 υποψ) Πρωτοεμφανιζόμενης, «Ουτοκία – Παραλλαγή στους Όρνιθες», 2019.
 
No Land Theatre Group: (1 υποψ),   Πρωτοεμφανιζόμενης «Οι Καιομενοι», 2016.
 
Νo Van Theatre Group: (1 βρ) Πρωτοεμφανιζόμενη Ομάδα, «Απόψε στο Στράτφορντ», 2016. (2 υποψ) Τοπικού θιάσου «Το τρελό μικρό πράγμα που ονομάζεται Έρωτας», 2020.
.
Omerta Theatre: (1 υποψ) Τοπικού θιάσου, «Εκλιπαρώ», 2018.
 
Oberon Ομάδα Τέχνης : (1 υποψ) Τοπικού θιάσου, «Ορέστ3ια, 2019.
 
Patari Project: (1 υποψ), Παιδικής, «Πιάνω παπουτσή... πάνω στο πιάνο»,  2016.
 
Perros: (1 βρ.) Τοπικού θιάσου, «Άγρια Μοναξιά», 2013.
 
Push Your Ar tCompany: (1 βρ.) Τοπικού θιάσου «Νυκτόβια Ζώα», 2014. (1 υποψ), Τοπικού Θιάσου, «Η τρικυμία», 2016. 
 
Rapel : (1 υποψ) Πρωτοεμφανιζόμενης, «Το τσίμπημα της σφήκας», 2017.
 
«So Full»: (1 υποψ) Φιναλίστ βραβείο Κοινού «Πέφτει η νύχτα.», 2019.
 
Swim Or die: (1 βρ) (1 υποψ), «Ο Ηρακλής Πουαρό στο Orient Express?»: Β’ Βραβείο Κοινού, 2019. Φιναλίστ. Κοινού «Οι Ναυαγοσώστες», 2016. 
 
Tarifa: (1 βρ.) Έπαινος πρωτοεμφανιζόμενης, «Εχθροί εξ Αίματος», 2011. 
 
TribeTheater: (1 υποψ). Πρωτοεμφανιζόμενη ομάδα «Ο Κύκλος του Έρωτα», 2020
 
Τou senpleman: (1 υποψ) Πρωτοεμφανιζόμενης ομάδας, «Κρυφός Καημός», 2018. 
.
.
Άλλοτε: (6 βρ.) Πρωτοεμφανιζόμενης ομάδας, 3ο Κοινού, «Φόβος» 2012. Τοπικού, Συνόλου «Κάτω Κόσμος» 2014. Τοπικού, Νέου προσώπου, Δημήτρης Βασιλειάδης, «Ανθολόγιο» 2016. (3 υποψ) Τοπικού, 2015. Τοπικού, «Το κορίτσι μέσα στο σπίτι», 2016. Τοπικού, «Σκοτεινό ανθολόγιο ποίησης», 2016. Τοπικού, «Εξορκισμός», «Ο Ματωμένος γάμος» και «Το αγόρι μέσα στο σπίτι» 2017.
 .
.
Αναζήτηση (Αχιλλέα Ψαλτόπουλου): (2 βρ), Τιμητικό, 2016. Α’ Κοινού «Το κλουβί με τις τρελές», 2017. (4 υποψ) Τοπικού Θιάσου, «Ο Μάγειρας ο Αμλετ η Οφηλία και τα φαντάσματα», 2016. «Σκρουτζ: μια χριστουγεννιάτικη ιστορία», Παιδικής Παράστασης, 2016. Τοπικού θιάσου, «Το κλουβί με τις τρελές», «Μια απλή ερωτική ιστορία», 2017.
 
Άνευ Όρων Ομάδα: (1 υποψ) Πρωτοεμφανιζόμενης, «Δεν υπάρχει σωτηρία», 2017.
 
Γκαζόζα Snatch: (1 υποψ) Πρωτοεμφανιζόμενης «Λιωμένο Βούτυρο», 2019.
 
Γκραν Γκινιόλ Εταιρεία Θεάτρου: (2 υποψ) Τοπικού θιάσου, «Σπιρτόκουτο - Πόλεμος σε τέσσερεις τοίχους», 2018, Τοπικού θιάσου, «Ορέστ3ια», 2019.
 
Δυιόσκουρος Φοίνιξ: (1 υποψ) Τοπικού θιάσου, «Μακμπέττ», 2017.
Δυόtrees: (1 υποψ) Τοπικού θιάσου «Ecce Homo». 2019.
 
Εταιρεία Θεάτρου Monks: πρωτοεμφανιζόμενη ομάδα «Ωραίος & Sexy!», 2020.   
 
Εν Δυνάμει: (1 βρ.) Πρωτοεμφανιζόμενης «Ο άνθρωπος ανεμιστήρας ή πώς να ντύσετε έναν ελέφαντα», 2014.
 .
.
Ήφαιστος, Ομάδα τυφλών: (1βρ.) Καλύτερου Ερασιτεχνικού θιάσου, 2020
.
Ληνός: (1 υποψ), Φιναλίστ Κοινού, «Λαϊκο Σανατόριο Ασβεστοχωρίου - «Ούτε μια αναπνοή χαμένη», 2016. 
 
Θερμαϊκου Θέατρο : (1 υποψ)  Πρωτοεμφανιζόμενης Ομάδας, Φιναλίστ Κοινού «Βγερού Γλυκά Φανού», 2015.
 
Θέατρο in art: (1 υποψ) »: Φιναλίστ βραβείο Κοινού «Το μεγάλο μπέρδεμα», 2019. 
 
Θίασος Ομάδα : (1 υποψ) Πρωτοεμφανιζόμενης ομάδας, «Εξομολογήσεις»,
2018. 
 
Θέση Ομάδα Εταιρεία Θεάτρου : (1 υποψ), Πρωτοεμφανιζόμενης Ομάδας «Όνειρο καλοκαιρινής νύχτας», 2016. 
.
Μικρός Βορράς: (2 βρ) Τοπικού θιάσου, «Τίτος Ανδρόνικος», 2019. Γ΄ Κοινού «Απο το σφαγείο», 2013. 
 
Κοrεxαρτ ομάδα: (1 βρ.), Πρωτοεμφανιζόμενης Ομάδας, «(Μ)παρωδύσσεια», 2019.
 .
Μεταφορική Θεάτρου: (1 βρ) έπαινος πρωτοεμφανιζόμενης, «Καρέκλες» του Ιονεσκο, 2011.

Μπρίκια Κολλάμε: (1 βρ) Πρωτοεμφανιζόμενη ομάδα, «Γεντί Κουλέ. Ο Νόμος της σιωπής», 2015. (1 υποψ), Κοινού.
 
Ντόμινο ομάδα: (1 βρ) πρωτοεμφανιζόμενης, «Ο αγαπητικός της βοσκοπούλας», 2018.
 
Πειραματική σκηνή της «Τέχνης»: (7 βρ) 2ο παράστασης «Κρυφό Δωμάτιο», Θεατρικού συνόλου «Η Γκρέτα Γκάρμπο ήρθε στην πόλη μας» 2011. Συνόλου «Χρυσή Πόλη», 2012. Συνόλου «Με χτύπησε στις 2.45», Άρτια, Τοπικού «Βυσσινόκηπος», 2013. Νέου προσώπου, Σοφία Βούλγαρη, «Η Βασίλισσα της Ομορφιάς», 2015. (1 υποψ) Τοπικού θιάσου, «Η Βασίλισσα της Ομορφιάς», 2015. 
 
Πρόταση Ομάδα Θεάτρου: Τοπικού θιάσου «Γράμμα στον πατέρα», 2020.
 
Ριsκο: (2 βρ) Έπαινος πρωτοεμφανιζόμενης ομάδας, Έπαινος Α’ γυναικείου Δραμαλή Έφη, 2011, «Δολοφονία της οδού Αποντάκα», 2011. (2 υποψ): Τοπικού, 2015. «Νέριουμ παρκ», 2018.
 
Σπίτι της ομάδα: (1 υποψ) Πρωτοεμφανιζόμενης ομάδας, «Καύσωνας», 2018, 2018. 
 
Σύλλογος Πολιτιστικής Ανάπτυξης Μακεδονίας Θράκης: πρωτοεμφανιζόμενη ομάδα, «Μ&Μ», 2020.
 
Σχήμα εκτός άξονα: (1 βρ) Καλύτερου τοπικού θιάσου, 2012. 
 
Ταξίδι Ονείρου: (1 υποψ) Φιναλίστ Κοινού,

ΔΗ.ΠΕ.ΘΕ: 
ΔΗΠΕΘΕ Βορείου Αιγαίου: (1 υποψ) Φιναλίστ Κοινού «Βγερού Γλυκά Φανού», 2015.
 
ΔΗΠΕΘΕ Κοζάνης: (1 βρ), Παιδική, «Τα σαράντα κλειδιά», 2016.
 
ΔΗ.ΠΕ.ΘΕ Σερρών: (1 υποψ) Φιναλίστ βραβείο Κοινού «Όλγα», 2019.
 
Εταιρίες Παραγωγής:
Καλλιτεχνική εταιρία θεάτρου: (1 υποψ) Καλύτερη παράστασης Χρονιάς 2020, «Το Παλτό» 2020.
.
Μυθοδία, εταιρεία παραγωγής: (1 βρ.) Καλύτερη παράσταση Χρονιάς, «Η γίδα η ποια είναι η Σύλβια?», 2019. (2 υποψ), Καλύτερη παράστασης Χρονιάς 2020 «Μήδεια», 2020.

Αρτivities,: (1 βρ.) Παράσταση της χρονιάς, «Βασιλική», 2014.

Lead-in-Arts ΑΜΚΕ: Καλύτερη παράσταση Χρονιάς 2020 «Φυλές», 2020.
 
Performing arts & entertainment: (1 βρ.)  Καλύτερη παράστασης Χρονιάς 2020, «Ιστορία χωρίς Όνομα», 2020.


Φωτογραφικό υλικό






Αρθρογραφος

Kulturosupa.gr
Kulturosupa.gr
μπές, δες, διάβασε, σχολίασε...

Γραψε το σχολιο σου

Η διεύθυνση email σας δεν θα δημοσιευθεί. Υπογραμμίζονται τα υποχρεωτικά πεδία *

Γραψε το σχολιο σου στο Facebook

ΣΧΕΤΙΚΑ ΑΡΘΡΑ

τελευταιες αναρτησεις
Αποθεώθηκε ο Σταύρος Ξαρχάκος στην εναρκτήρια συναυλία του Μεγάρου Μουσικής για τη χειμερινή σεζόν
Αποθεώθηκε ο Σταύρος Ξαρχάκος στην εναρκτήρια συναυλία του Μεγάρου Μουσικής για τη χειμερινή σεζόν
με 0 Σχόλια 793 Views

 Με συναυλία του μεγάλου Σταύρου Ξαρχάκου το Σάββατο 24 Οκτωβρίου ξεκίνησε το πρόγραμμα του Μεγάρου Μουσικής Θεσσαλονίκης για τη χειμερινή σεζόν 2020-2021. 


Περισσότερα ...

Web Radio

ΘΕΑΤΡΟΜΑΝΙΑ

Περισσότερη θεατρομανία
ΣΙΝΕΜΑΝΙΑ

Περισσότερη Σινεμανία
ΜΟΥΣΙΚΟΜΑΝΙΑ

Περισσότερη Μουσικόμανία
ΤΕΧΝΗ - ΒΙΒΛΙΟ

Περισσότερα Τέχνη Βιβλίο
ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Περισσότερη Θεσσαλονίκη


Περισσότερα Της «K» το κάγκελο

Περισσότερη Παράξενη ζωή