Ελληνική Ακαδημία Κινηματογράφου: Υποψηφιότητες για τα Βραβεία Ίρις 2019.

673 Views
Ελληνική Ακαδημία Κινηματογράφου: Υποψηφιότητες για τα Βραβεία Ίρις 2019. Ελληνική Ακαδημία Κινηματογράφου: Υποψηφιότητες για τα Βραβεία Ίρις 2019.

 

Το «Ακίνητο Ποτάμι» του Άγγελου Φραντζή και το «Ελεύθερο Θέμα» της Στέλλας Θεοδωράκη, ηγούνται των φετινών υποψηφιοτήτων για τα Βραβεία Ίρις της Ελληνικής Ακαδημίας Κινηματογράφου, αφού και οι δύο ταινίες είναι υποψήφιες σε 9 κατηγορίες.

Ακολουθεί ο «Οίκτος» του Μπάμπη Μακρίδη με 8 υποψηφιότητες και «Η Δουλειά της» του Νίκου Labot και το «The Waiter» του Στηβ Κρικρή με 6 υποψηφιότητες.


Ο Πρόεδρος της ΕΑΚ, Βασίλης Κατσούφης και το μέλος του ΔΣ, Γιώργος Μακρής, σήμαναν την έναρξη της αντίστροφης μέτρησης ως την Τελετή Απονομής των Βραβείων, που θα γίνει στις 23 Απριλίου, ευχαριστώντας τη Στέγη του Ιδρύματος Ωνάση για τη φιλοξενία και την αμέριστη υποστήριξη.
 
Η Ακαδημία ιδρύθηκε τον Νοέμβριο του 2009 και κλείνει φέτος τα δέκα χρόνια. Με επίκεντρο τα Βραβεία Ίρις και τις ελληνικές ταινίες, γιορτάζει αυτή τη δεκαετία με προβολές σε όλη την Ελλάδα, που πραγματοποιούνται σε συνεργασία με το Ελληνικό Κέντρο Κινηματογράφου. Όπως ανέφερε ο Γιώργος Μακρής, η πρωτοβουλία αυτή, θέτει τις βάσεις για ένα εναλλακτικό δίκτυο διανομής, που τα επόμενα δέκα χρόνια, θα φέρει την ελληνική ταινία πιο κοντά στο κοινό όλης της χώρας.
 
Τη φετινή Τελετή Απονομής επιμελούνται οι Γιώργος Μακρής και Νίκος Καραπαναγιώτης, με παρουσιαστές τους πολύ αγαπητούς Γεράσιμο Σκιαδαρέση και Μπέσυ Μάλφα, που υπόσχονται μια βραδιά γεμάτη αγάπη για το Ελληνικό σινεμά.
 
Πρωταγωνιστές της βραδιάς θα είναι όπως πάντα οι Έλληνες κινηματογραφιστές, που με συνέπεια και σε διάρκεια, δημιουργούν, πειραματίζονται και διαπρέπουν.
 
Στη διαδικασία των Βραβείων Ίρις φέτος, συμμετείχαν 18 μεγάλου μήκους ταινίες μυθοπλασίας, 15 μεγάλου μήκους ταινίες τεκμηρίωσης (ντοκιμαντέρ), 34 ταινίες μικρού μήκους και 4 μικρού μήκους ντοκιμαντέρ, που από φέτος η Ακαδημία βραβεύει σε ξεχωριστή κατηγορία.
 
Οι υποψηφιότητες που περνούν στην τελική φάση της διαδικασίας, όπως ανακοινώθηκαν από τη συμβολαιογράφο Ουρανία Μικρού, είναι:
 
 
1.- Βραβείο Ειδικών Εφφέ
Υποψήφιοι:
 1.- Για την ταινία 1968: Γιάννης Γεωργαρίου, Αλέξης Παράσχος
2. Για την ταινία Chinatown – Τα τρία καταφύγια: Αφοί Αλαχούζοι, Αντώνης Κοτζιάς, Ανθή Τσιρούκη, YAFKA
3. Για την ταινία Holy Boom: Αντώνης Κοτζιάς, YAFKA
 
 
2.- Βραβείο Μακιγιάζ
Υποψήφιοι:
 1.- Για την ταινία Ελεύθερο Θέμα: Κατερίνα Βαρθαλίτου, Εύη Ζαφειροπούλου, Sanja Zecevic Markovic
2. Για την ταινία Η Δουλειά της: Κυριακή Μελίδου
3. Για την ταινία Οίκτος: Εύη Ζαφειροπούλου
 
 
3.- Βραβείο Ήχου
Υποψήφιοι (τέσσερεις (4) τελικές υποψηφιότητες λόγω ισοψηφίας*):
 
 1.- Για την ταινία 1968: Δημήτρης Αθανασόπουλος, Χρήστος Γούσιος, Κώστας Βαρυμπομπιώτης
2. Για την ταινία Ακίνητο Ποτάμι: Γιάννης Σκανδάμης
3. Για την ταινία Ελεύθερο Θέμα: Νίκος Παπαδημητρίου, Χρήστος Γούσιος, Κώστας Βαρυμποπιώτης, Philippe Henry
4.- Για την ταινία Οίκτος: Στέφανος Ευθυμίου, Λέανδρος Ντούνης
 
 
4.- Βραβείο Ενδυματολογίας
Υποψήφιοι:
1.- Για την ταινία 1968: Δάφνη Κολυβά, Εβελίνα Δαρζέντα
2. Για την ταινία Ακίνητο Ποτάμι: Κάτια Γκουλιώνη, Ieva Kupcane, Ilze Kasa, Ilze Negribe
3. Για την ταινία Ελεύθερο Θέμα: Τριάδα Παπαδάκη
 
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
 
5.- Βραβείο Σκηνογραφίας
Υποψήφιοι:
1.- Για την ταινία Ακίνητο Ποτάμι: Laura Dislere
2. Για την ταινία Ελεύθερο Θέμα: Αντώνης Δαγκλίδης
3. Για την ταινία The Waiter: Κώστας Παππάς
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
6.- Βραβείο Πρωτότυπης Μουσικής
Υποψήφιοι:
1.- Για την ταινία Ακίνητο Ποτάμι: COTI K (Κυριάκος Κωνσταντίνου)
2. Για την ταινία Ελεύθερο Θέμα: Χρήστος Δεληγιάννης
3. Για την ταινία TheWaiter: COTI K
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
 
7.- Βραβείο Μοντάζ
Υποψήφιοι (τέσσερεις (4) τελικές υποψηφιότητες λόγω ισοψηφίας*)
1.- Για την ταινία Ελεύθερο Θέμα: Χρήστος Γιαννακόπουλος
2. Για την ταινία Οίκτος: Γιάννης Χαλκιαδάκης
3. Για την ταινία Obscuro Barroco: Γιώργος Λαμπρινός
4. Για την ταινία The Waiter: Γιώργος Μαυροψαρίδης, Ιωάννα Πογιαντζή
 
8.- Βραβείο Φωτογραφίας
Υποψήφιοι:
1. Για την ταινία Ακίνητο Ποτάμι: Simon Beaufils
2. Για την ταινία Ελεύθερο Θέμα: Ηλίας Κωνσταντακόπουλος, Ηλίας Αδάμης
3. Για την ταινία The Waiter: Γιώργος Καρβέλας
 
 
9.- Βραβείο Β΄ Γυναικείου Ρόλου
Υποψήφιες:
1. Για την ταινία Ακίνητο Ποτάμι: Indra Burkovska
2. Για την ταινία Η Δουλειά της: Μαρία Φιλίνη
3. Για την ταινία Chinatown – Τα τρία καταφύγια: Θέμις Μπαζάκα
__________________________________________________
 
10.- Βραβείο Β΄ Ανδρικού Ρόλου
Υποψήφιοι:
1. Για την ταινία Οίκτος: Μάκης Παπαδημητρίου
2. Για την ταινία Φυγαδεύοντας τον Χέντριξ: Fatih Al (Φάτι Αλ)
3. Για την ταινία TheWaiter: Γιάννης Στάνκογλου
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
 
11.- Βραβείο Α΄ Γυναικείου Ρόλου
Υποψήφιες:
1. Για την ταινία Ελεύθερο Θέμα: Θεοδώρα Τζήμου
2. Για την ταινία Η Δουλειά της: Μαρίσσα Τριανταφυλλίδου
3. Για την ταινία Παύση: Στέλα Φυρογένη
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
 
12.- Βραβείο Α΄ Ανδρικού Ρόλου
Υποψήφιοι:
1. Για την ταινία Οίκτος: Γιάννης Δρακόπουλος
2. Για την ταινία Φυγαδεύοντας τον Χέντριξ: Αδάμ Βουσδούκος
3. Για την ταινία The Waiter: Άρης Σερβετάλης
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
 
13.- Βραβείο Σεναρίου
Υποψήφιοι(τέσσερεις (4) τελικές υποψηφιότητες λόγω ισοψηφίας*):
1. Για την ταινία Ακίνητο Ποτάμι: Άγγελος Φραντζής, Σπύρος Κρίμπαλης
2. Για την ταινία Η Δουλειά της: Κατερίνα Κλειτσιώτη, Νίκος Labot
3. Για την ταινία Οίκτος: Ευθύμης Φιλίππου, Μπάμπης Μακρίδης
4. Για την ταινία Φυγαδεύοντας τον Χέντριξ: Μάριος Πιπερίδης
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
 
14.- Βραβείο Πρωτοεμφανιζόμενου Σκηνοθέτη
Υποψήφιοι (τέσσερεις (4) τελικές υποψηφιότητες λόγω ισοψηφίας*)
1. Για την ταινία Η Δουλειά της: Νίκος Labot
2. Για την ταινία Παύση: Τώνια Μισιαλή
3. Για την ταινία Φυγαδεύοντας τον Χέντριξ: Μάριος Πιπερίδης,
4. Για την ταινία Holy Boom: Μαρία Λάφη
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
 
15.- Βραβείο Σκηνοθεσίας
Υποψήφιοι:
1.- Για την ταινία 1968: Τάσος Μπουλμέτης
2. Για την ταινία Ακίνητο Ποτάμι: Άγγελος Φραντζής
3. Για την ταινία Οίκτος: Μπάμπης Μακρίδης
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
 
16.- Βραβείο Ταινίας Μικρού Μήκους Τεκμηρίωσης (Ντοκιμαντέρ)
Υποψήφιοι:
1.- Για την ταινία Θραύσματα: Μαριάννα Οικονόμου
2. Για την ταινία Τέταρτος τοίχος: Δημήτρης Γκότσης
3. Για την ταινία Melan*cholia: Αριάδνη Κουτσαύτη
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
 
17.- Βραβείο Ταινίας Μικρού Μήκους
Υποψήφιοι πέντε (5):
1. Για την ταινία Άβανος: Παναγιώτης Χαραμής
2. Για την ταινία Βουρβουρού: Καρίνα Λογοθέτη
3. Για την ταινία Έκτορας Μάλο - Η τελευταία μέρα της χρονιάς: Ζακλίν Λέντζου
4. Για την ταινία Η σιγή των ψαριών όταν πεθαίνουν: Βασίλης Κεκάτος
5. Για την ταινία Λεωφόρος Πατησίων: Θανάσης Νεοφώτιστος
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
 
18.-Βραβείο Μεγάλου Μήκους Ταινίας Τεκμηρίωσης (Ντοκιμαντέρ)
Υποψήφιοι:
1. Για την ταινία Ευτυχισμένοι Πρίγκιπες: Αργύρης Παπαδημητρόπουλος, Πάνος Δεληγιάννης, Στέλιος Κοτιώνης, Ernst Fassbender
2. Για την ταινία Κωστής Παπαγιώργης, ο πιο γλυκός μισάνθρωπος: Ελένη Κοσσυφίδου, Ελένη Αλεξανδράκη
3. Για την ταινία Obscuro Barroco: Ρέα Αποστολίδη, Γιούρι Αβέρωφ, Ευαγγελία Κρανιώτη
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
 
19.- Βραβείο Μεγάλου Μήκους Ταινίας Μυθοπλασίας
Υποψήφιοι:
(έξι (6) τελικές υποψηφιότητες λόγω ισοψηφίας*)
1. Για την ταινία 1968: Μάκης Αγγελόπουλος, Τάσος Μπουλμέτης
2. Για την ταινία Ακίνητο Ποτάμι: Κωνσταντίνος Κοντοβράκης, Γιώργος Καρναβάς, Άγγελος Φραντζής
3. Για την ταινία Ελεύθερο Θέμα: Θάνος Αναστόπουλος, Στέλλα Θεοδωράκη, Guillaum De Seille
4. Για την ταινία Η Δουλειά της: Μαρία Δρανδάκη, Julie Paratian
5. Για την ταινία Οίκτος: Αμάντα Λιβανού, Χρήστος Β. Κωνσταντακόπουλος
6. Για την ταινία Φυγαδεύοντας τον Χέντριξ: Μάριος Πιπερίδης, Θανάσης Καραθάνος, Κώστας Λαμπρόπουλος.

Φωτογραφικό υλικό






Αρθρογραφος

kulturosupa.gr
kulturosupa.gr

Γραψε το σχολιο σου

Η διεύθυνση email σας δεν θα δημοσιευθεί. Υπογραμμίζονται τα υποχρεωτικά πεδία *

Γραψε το σχολιο σου στο Facebook

ΣΧΕΤΙΚΑ ΑΡΘΡΑ

τελευταιες αναρτησεις

Web Radio

ΘΕΑΤΡΟΜΑΝΙΑ

Περισσότερη θεατρομανία
ΣΙΝΕΜΑΝΙΑ

Περισσότερη Σινεμανία
ΜΟΥΣΙΚΟΜΑΝΙΑ

Περισσότερη Μουσικόμανία
ΤΕΧΝΗ - ΒΙΒΛΙΟ

Περισσότερα Τέχνη Βιβλίο
ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Περισσότερη Θεσσαλονίκη


Περισσότερα Της «K» το κάγκελο

Περισσότερη Παράξενη ζωή