Οι Υποψηφιότητες για τα Βραβεία Ανεξάρτητων Ταινιών Spirit Awards 2014

503 Views
Οι Υποψηφιότητες για τα Βραβεία Ανεξάρτητων Ταινιών Spirit Awards 2014 Οι Υποψηφιότητες για τα Βραβεία Ανεξάρτητων Ταινιών Spirit Awards 2014

Οι Υποψηφιότητες για τα Βραβεία Ανεξάρτητων Ταινιών Spirit Awards 2014
Τα Βραβεία Ανεξάρτητων Ταινιών επιβραβεύουν την κινηματογραφική δημιουργία με γνώμονα την καλλιτεχνική πορεία και αναγνωρίζουν τα καλύτερα επιτεύγματα των ανεξάρτητων κινηματογραφιστών σήμερα.
Η λίστα με όλες τις Υποψηφιότητες για Βραβεία Ανεξάρτητων Ταινιών 2014 έχει ως εξής:
Καλύτερη Ταινία
12 Years a Slave
All Is Lost
Francis Ha
Inside Llewyn Davis
Nebraska
Σκηνοθεσία
Shane Carruth, Upstream Color
J.C. Chandor, All Is Lost
Steve McQueen, 12 Years a Slave
Jeff Nichols, Mud
Alexander Payne, Nebraska
Σενάριο
Woody Allen, Blue Jasmine
Julie Delpy, Ethan Hawke & Richard Linklater, Before Midnight
Nicole Holofcener, Enough Said
Scott Neustadter & Michael H. Weber, The Spectacular Now
John Ridley, 12 Years a Slave
Γυναικεία Ερμηνεία
Cate Blanchett, Blue Jasmine
Julie Delpy, Before Midnight
Gaby Hoffmann, Crystal Fairy
Brie Larson, Short Term 12
Shailene Woodley, The Spectacular Now
Ανδρική Ερμηνεία
Bruce Dern, Nebraska
Chiwetel Ejiofor, 12 Years a Slave
Oscar Isaac, Inside Llewyn Davis
Michael B. Jordan, Fruitvale Station
Matthew McConaughey, Dallas Buyers Club
Robert Redford, All Is Lost
Γυναικεία Ερμηνεία Β' Ρόλου
Melonie Diaz, Fruitvale Station
Sally Hawkins, Blue Jasmine
Lupita Nyong’o, 12 Years a Slave
Yolonda Ross, Go For Sisters
June Squibb, Nebraska
Ανδρική Ερμηνεία Β' Ρόλου
Michael Fassbender, 12 Years a Slave
Will Forte, Nebraska
James Gandolfini, Enough Said
Jared Leto, Dallas Buyers Club
Keith Stanfield, Short Term 12
 
Πρωτοεμφανιζόμενος Σκηνοθέτης ή Παραγωγός
Blue Caprice, Σκηνοθεσία/Παραγωγή: Alexandre Moors; Παραγωγοί: Kim Jackson, Brian O’Carroll, Isen Robbins, Will Rowbotham, Ron Simons, Aimee Schoof, Stephen Tedeschi
Concussion, Σκηνοθεσία: Stacie Passon, Παραγωγός: Rose Troche
Fruitvale Station, Σκηνοθεσία: Ryan Coogler; Παραγωγοί: Nina Yang Bongiovi, Forest Whitaker
Una Noche, Σκηνοθεσία/Παραγωγή: Lucy Mulloy, Παραγωγοί: Sandy Pérez Aguila, Maite Artieda, Daniel Mulloy, Yunior Santiago
Wadjda, Σκηνοθεσία: Haifaa Al Mansour, Παραγωγοί: Gerhard Meixner, Roman Paul
Πρωτοεμφανιζόμενος Σεναριογράφος
Lake Bell, In A World
Joseph Gordon-Levitt, Don Jon
Bob Nelson, Nebraska
Jill Soloway, Afternoon Delight
Michael Starrbury, The Inevitable Defeat of Mister and Pete
Βραβείο JOHNCASSAVETES
Απονέμεται στην καλύτερη ταινία με κόστος κάτω των $500.000. Το βραβείο απονέμεται στον σεναριογράφο, σκηνοθέτη και παραγωγό.
Computer Chess, Σενάριο/Σκηνοθεσία: Andrew Bujalski, Παραγωγοί: Houston King & Alex Lipschultz
Crystal Fairy, Σενάριο/Σκηνοθεσία: Sebastiàn Silva, Παραγωγοί: Juan de Dios Larraín & Pablo Larraín
Museum Hours, Σενάριο/Σκηνοθεσία: Jem Cohen, Παραγωγοί: Paolo Calamita & Gabriele Kranzelbinder
Pit Stop, Σενάριο/Σκηνοθεσία: Yen Tan, Writer: David Lowery, Παραγωγοί: Jonathan Duffy, James M. Johnston, Eric Steele, Kelly Williams
This is Martin Bonner, Σενάριο/Σκηνοθεσία: Chad Hartigan, Παραγωγός: Cherie Saulter
Φωτογραφία
Sean Bobbitt, 12 Years a Slave
Benoit Debie, Spring Breakers
Bruno Delbonnel, Inside Llewyn Davis
Frank G. DeMarco, All Is Lost
Matthias Grunsky, Computer Chess
Μοντάζ
Shane Carruth & David Lowery, Upstream Color
Jem Cohen & Marc Vives, Museum Hours
Jennifer Lame, Frances Ha
Cindy Lee, Una Noche
Nat Sanders, Short Term 12
Ντοκιμαντέρ (στον Σκηνοθέτη και Παραγωγό)
20 Feet From Stardom, Σκηνθεσία/Παραγωγή: Morgan Neville, Producers: Gil Friesen & Caitrin Rogers
After Tiller, Σκηνοθεσία/Παραγωγή: Martha Shane & Lana Wilson
Gideon’s Army, Σκηνοθεσία/Παραγωγή: Dawn Porter, Producer: Julie Goldman
The Act of Killing, Σκηνοθεσία/Παραγωγή: Joshua Oppenheimer, Παραγωγοί: Joram Ten Brink, Christine Cynn, Anne Köhncke, Signe Byrge Sørensen, Michael Uwemedimo
The Square, Σκηνοθεσία: Jehane Noujaim, Παραγωγός: Karim Amer
Ξενόγλωσση Ταινία (στον Σκηνοθέτη)
A Touch of Sin, (Κίνα), Σκηνοθεσία: Jia Zhang-Ke
Blue is the Warmest Color, (Γαλλία), Σκηνοθεσία: Abdellatif Kechiche
Gloria, (Χιλή), Σκηνοθεσία: Sebastián Lelio
The Great Beauty, (Ιταλία), Σκηνοθεσία: Paolo Sorrentino
The Hunt, (Δανία), Σκηνοθεσία: Thomas Vinterberg
Βραβείο"SOMEONETOWATCH"
Το 20ο ετήσιο βραβείο "SOMEONE TO WATCH" αναγνωρίζει έναν ταλαντούχο σκηνοθέτη με όραμα, που δεν έχει λάβει ακόμη την κατάλληλη αναγνώριση. Το βραβείο συνοδεύεται με το χρηματικό ποσό των $25.000 άνευ περιορισμών
My Sister’s Quinceañera, Σκηνοθεσία: Aaron Douglas Johnston
Newlyweeds, Σκηνοθεσία: Shaka King
The Foxy Merkins, Σκηνοθεσία: Madeline Olnek
Βραβείο Παραγωγών PIAGET
Το 17ο ετήσιο βραβείο Παραγωγών PIAGET απονέμεται στους αναδυόμενους παραγωγούς οι οποίοι, παρά τους εξαιρετικά περιορισμένους πόρους αναδεικνύουν τη δημιουργικότητα, την επιμονή και το όραμα που απαιτούνται για την παραγωγή ποιοτικών, ανεξάρτητων ταινιών Το βραβείο συνοδεύεται με το χρηματικό ποσό των $25.000 άνευ περιορισμών που χρηματοδοτεί η Piaget.
Toby Halbrooks & James M. Johnston
Jacob Jaffke
Andrea Roa
Frederick Thornton
Βραβείο ΝΤΟΚΙΜΑΝΤΕΡ "STELLA ARTOIS TRUER THAN FICTION"
Το 19ο ετήσιο βραβείο "STELLA ARTOIS TRUER THAN FICTION" απονέμεται σε αναδυόμενο σκηνοθέτη ταινίας τεκμηρίωσης που δεν έχει λάβει ακόμα σημαντική αναγνώριση. Το βραβείο συνοδεύεται με το χρηματικό ποσό των $25.000 άνευ περιορισμών
Kalyanee Mam, A River Changes Course
Jason Osder, Let the Fire Burn
Stephanie Spray & Pacho Velez, Manakamana
Βραβείο Κοινού JAMESON FIND YOUR AUDIENCE AWARD
Το 4ο ετήσιο "βραβείο Jameson ΒΡΕΙΤΕ το Κοινό σας" ιδρύθηκε για να βοηθήσει να γίνει δυνατή για μία υποψήφια ταινία των Spirit Award να βρει ένα ευρύτερο κοινό. Το βραβείο περιλαμβάνει 50.000 δολάρια μάρκετινγκ και επιχορήγησης διανομής, που χρηματοδοτείται από το ουίσκι Jameson Irish. Η επιχορήγηση έχει σχεδιαστεί για να καλύψει τις μεγαλύτερες προκλήσεις των κινηματογραφιστών σήμερα: Πώς θα κυκλοφορήσουν οι ταινίες τους έξω στην αγορά. Μια ειδική επιτροπή θα καθορίσει το νικητή. Η προθεσμία υποβολής είναι η Δευτέρα, 2 Δεκεμβρίου, 2013. Ο νικητής θα επισημανθεί στην τελετή απονομής των βραβείων Spirit και θα ανακοινωθεί στο γεύμα των Υποψηφίων των βραβείων Spirit στις 11 Ιανουαρίου στο BOA Steakhouse του Δυτικού Χόλιγουντ.
Βραβείο ROBERTALTMANAWARD (απονέμεται στον σκηνοθέτη, τον διευθυντή διανομής ρόλων και το σύνολο των ηθοποιών)
Mud, Σκηνοθεσία: Jeff Nichols, Διεύθυνση Casting: Francine Maisler, Ηθοποιοί: Joe Don Baker, Jacob Lofland, Matthew McConaughey, Ray McKinnon, Sarah Paulson, Michael Shannon, Sam Shepard, Tye Sheridan, Paul Sparks, Bonnie Sturdivant, Reese Witherspoon

Φωτογραφικό υλικό





Αρθρογραφος

kulturosupa.gr
kulturosupa.gr

Γραψε το σχολιο σου

Η διεύθυνση email σας δεν θα δημοσιευθεί. Υπογραμμίζονται τα υποχρεωτικά πεδία *

Γραψε το σχολιο σου στο Facebook

ΣΧΕΤΙΚΑ ΑΡΘΡΑ

τελευταιες αναρτησεις
«Πέρσες» του Αισχύλου από την Ομάδα Σημείο Μηδέν σε καλοκαιρινή περιοδεία.
«Πέρσες» του Αισχύλου από την Ομάδα Σημείο Μηδέν σε καλοκαιρινή περιοδεία.
με 0 Σχόλια 2175 Views

H Ομάδα Σημείο Μηδέν συνεχίζει την έρευνά της στα θεμελιώδη κείμενα της αρχαίας ελληνικής τραγωδίας παρουσιάζοντας αυτή τη φορά τους «Πέρσες» του Αισχύλου.

Περισσότερα ...

ΘΕΑΤΡΟΜΑΝΙΑ

Περισσότερη θεατρομανία
ΣΙΝΕΜΑΝΙΑ

Περισσότερη Σινεμανία
ΜΟΥΣΙΚΟΜΑΝΙΑ

Περισσότερη Μουσικόμανία
ΤΕΧΝΗ - ΒΙΒΛΙΟ

Περισσότερα Τέχνη Βιβλίο
ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Περισσότερη Θεσσαλονίκη

Περισσότερη Παράξενη ζωή