Πρόγραμμα και ταινίες που θα προβληθούν στο Φεστιβάλ Ταινιών Μικρού Μήκους στον «Αλέξανδρο».

237 Views
Πρόγραμμα και ταινίες που θα προβληθούν στο Φεστιβάλ Ταινιών Μικρού Μήκους στον «Αλέξανδρο». Πρόγραμμα και ταινίες που θα προβληθούν στο Φεστιβάλ Ταινιών Μικρού Μήκους στον «Αλέξανδρο».

20-26 ΟΚΤ.  Πολιτιστικό Κέντρο ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ
TiSFF 2013 - THESS International Short Film Festival
  «Το φεστιβάλ αυτό αναδεικνύει τις δουλειές ταλαντούχων παιδιών από την Ελλάδα και τον κόσμο και προσφέρει στους σινεφίλ της πόλης την ευκαιρία να δούνε μερικές από τις καλύτερες μικρού μήκους ταινίες, με την υπογραφή των Terry Giliam, Denis Villeneuve, Polanski, Kieslovski κ.α... καθώς κι έργα βραβευμένα σε Αμερική (Όσκαρ) κι Ευρώπη (Κάννες- Λοκάρνο- Βερολίνο........)».  
Πολλά από τα έργα που προβάλλονται στην Θεσσαλονίκη, έχουν διακριθεί σε ξένα φεστιβάλ, ενώ το TiSFF, αποτελεί πλέον, έναν πολυσυζητημένο θεσμό στα «short film» κινηματογραφικά στέκια της Λισαβώνας, του Βελιγραδίου,  της Σμύρνης, του Μπρίστολ, της Βαρκελώνης και του Λος Άντζελες.
Οι λάτρεις των ταινιών μικρού μήκους έχουν ένα ακόμα παγκόσμιο ραντεβού. Στον Λευκό Πύργο. Το φετινό πρόγραμμα έχει και «οσκαρικό» χαρακτήρα: θα προβληθούν οι πέντε υποψήφιες για Όσκαρ ταινίες του 2013- και η βραβευμένη.
Παράλληλα, θα παρακολουθήσουμε αφιερώματα στο νέο Ρωσικό και στο Βελγικό σινεμά, στην περίφημη παρισινή σχολή κινηματογράφου «LA FEMIS», σε τρεις γυναίκες σκηνοθέτιδες από τη Σερβία και και σε τρεις άνδρες, έναν Έλληνα, έναν Δανό κι έναν Ισπανό: τον Δημήτρη Κουτσιαμπασάκο, τον Martin de Thurah και τον Alex Flora. Πάντα υπάρχει κι ένας φιλοξενούμενος-έκπληξη. Συνολικά θα προβληθούν 100 περίπου ταινίες από 17 χώρες. Πέρα από τις προβολές και τις συζητήσεις στις αίθουσες, προγραμματίζοναι και masterclasses- με τον Δημήτρη Κουτσιαμπασάκο και με τον σκηνοθέτη και «σύμμαχο» του Φεστιβάλ, Γιάννη Οικονομίδη («Σπιρτόκουτο», «Ψυχή στο στόμα», «Μαχαιροβγάλτης» και προσεχώς «Γκρίζο Φως»).
 
SUNDAY     October 20, 2013
•    PARTY  ANIMALS     Yiannis Andrias   12’   Greece
•    LOIS      Alexandra Schepisi   8’     Australia
•    THE BALLAD OF BISZEWSKI & I     Quail Harlow   15’ UK/Poland
•    ABOUT NDUGU     David Munoz     21’   Spain
•    IT’S A GOOD LIFE     Tasos Giapoutzis   8’   Greece/UK
•    KISS ME     Aitor Elorriaga    3’   Spain
•    TOUCHING LIFE     Carolin Farber   19’ Germany
•    13 ½ MINUTES     Georgina Hegedus   15’   Hungary
•    SCARLET     David Latreille    11’  Canada
•    RED HULK     Assimina Proedrou   27’   Greece
•    MAN KANN NICHT ALLES AUF EINMAL TUN, ABE MAN KANN ALLES AUF EINMAL LASSEN   Marie-Elsa Sgualdo   15’   Switzerland
•    CAVO D’ ORO     Siamak Etemadi   25’   Greece
•    2013 OSCAR nominees:
•    CURFEW  Shawn Christensen
•    ASAD  Bryan Buckley
•    BUZKASHI BOYS  Sam French
•    DEATH OF A SHADOW  Tom Van Avermaet
•    HENRY  Yan England
•    Best of  ATHENS ISFF  * PSAROKOKALO
•    DREAM GIRL       Oliver Schwarz    Switzerland
•    STAMMER LOVE   Jan Czarlewski    Switzerland
•    PORTRAITS   Ivan D. Gaona       Colombia
 
MONDAY , October 21, 2013
•    DEATH  or  TAXES    J. Blanquet/J.Rochigneux   19’   France
•    SIX  LETTER  WORD     Lisianne Sartor  16’    USA
•    FIRST NIGHT    Eduardo Moyano   17’    Spain
•    REFUSAL     Dominik Urban    5’      Czech/Norway
•    HALF-BOARD HEAVEN    George Ktistakis  10’   Greece
•    LA STRADA DI RAFFAEL    Alessandro Falco    24’   Italy/ Spain
•    LE TRAIN BLEU    Stephanie Assimacopoulo   17’   France
•    TIN & TINA     Rubin Stein        12’   Spain
•    RED SNOW     Luka Popadic   23’   Serbia
•    IF RAPE WAS LEGAL     Alex Sipsidis   17’   Greece
•    EL LADO FRIO DE LA ALMOHADA    Herminio Cardiel  11’  Spain
•    WELCOME YANKEE   Benoit Desjardins   21’  Canada
•    Tribute to ALEX LORA
•    ENterrados  * US  * GRAVITY  * GIDJA CIRCA  * ONLY SOLOMON LEE
•    Tribute to MARTIN de THURAH
•    short films & music videos selected by the director for 07 TiSFF
 
TUESDAY,  October 22, 2013
•    RADAR    Jan Rouiller / Nicky Marbot  18’   France
•    THE SNEEZE PROJECT   Stavros Theikos / Pan.Ioannidis  35’  Greece
•    LOST HORIZONS    Arnaud Khayadjanian   15’   France
•    MISTERIO     Chema Garcia Ibarra   12’   Spain
•    FUCKING, DRIFTING, GRASPING, CITY LIGHTS     Ola Jankowska   19’   UK
•    DRIVING LESSONS    Bill Kalamakis  19’  Greece
•    MIRUNA     Piotr Sulkowski     20’   Poland
•    NOW YOU KNOW    Maxim Cirlan    13’   Greece
•    FAMILY THRILL   Dimitris Stratakis   15’  Greece
•    LITTLE  APPLIANCES    Manuel Arija    9’   Spain
•    AUGUST    Pello Gutierrez    17’  Spain
 
•    NEW RUSSIAN CINEMA :
•    F5   Timofey Zhalnin
•    DETOUR  Vitali Kurapov
•    SECOND WIND  Sergei Tsyss
•    WE ARE NOT SLAVES  Ainur Askarov
•    ON THE HOOK  Daria Orkhan
•    BLACK   Ivan Zolotukhin
•    BODY’S MEMORY  Valentina Antonova
 
WEDNESDAY  October 23, 2013
•    TRAFFIC   Leonardo Cariglino   20’   Greece
•    A HARD-WORKING ROBBER   Michael Felanis  13’   Greece
•    XENIOS ZEUS   Dimitris Zahos 12’    Greece
•    ADAM’S PINEAPPLE    Guillaume Miquel   11’    France
•    AVEC LES TEMPS    Ivan Diaz Barriuso    5’   Spain
•    SOLES DE PRIMAVERA   Stefan Ivancic   23’    Serbia
•    BRIDDLE   H. Martis   5’   Greece
•    I AM NOT HERE NOW   Zisis Kokkinidis/Ion Papaspyrou   9’  Greece
•    Dji.  DEATH FAILS   Dmitri Voloshin   4’   Moldova
•    BOTEV IS AN IDIOT    Deyan Bararev    9’   Bulgaria
•    THE DINNER   Dimitris Argyrou   11’   Greece
•    POSTCARDS FROM THE MOON   Ivan F. Viruega   19’   Spain
•    DE NUEVO    Christos Karteris   7’   Greece
•    LOVE POTION    Katerina Pipergia   14’   Greece
•    NO ONE’S LAND  Babak Amini    30’   Iran/Germany
•    ALL MEN ARE CALLED ROBERT    Marc-Henri Boulier   6’  France
 
•    Tribute to  DIMITRIS KOUTSIABASAKOS
THE GROCER   *  THE BRIDGE
 
THURSDAY    24  October 2013
•    HEAT   Bartosz Kruhlik    23’    Poland
•    The LAST BORDER   Daniel Butterworth   21’    Germany
•    BOIL    Ira Dika    14’    Greece
•    AFTER THE CLASS    Fereshteh Parnian   12’   Iran
•    PARROT  PIETER AURELIUS   Anti & Ando Naulainen  2’   Estonia
•    KOKE   Ainur Ismailova   20’   Kazakhstan
•    BETWEEN LINES    Nora Fingscheidt   9’    Germany/France
•    PROLOGO  Lucas Figueroa  15’   Spain
•    NUCLEAR WASTE   Miroslav Slaboshpitsky    23’   Ukraine
 
•    3 WOMEN DIRECTORS from SERBIA
•    CUVAR / THE GUARD  Marta Popivoda
•    WHEN I WAS A BOY I WAS A GIRL  Ivana Todorovic
•    VOZAR / THE HAULIER  Marina Uzelac
 
•    Tribute to LA FEMIS
•    SAUF LE SILENCE     Lea Fehner
•    RUN   Romain Laguna
•    JE SENS PLUS LA VITESSE    Joanne Delachair (w/Denis Levant)
•    A PROPOS D’ ANNA   Emilie Noblet
•    LE SILENCE DES MACHINES   Kostia Testut & Paul Calori
•    SENSHIN   Aurelien Marra
•    LA NUANCE BLEUE  du PROFOND ROUGE    Efi Gousi   9’   Greece
•    FURIES HOSTEL   Costas Gounaris    15’    Greece
•    BOX    Katerina Yiannakopoulou       11’    Greece
 
FRIDAY  25 October, 2013
•    DANCERS     Liz  Lobato    12’  Spain
•    GENERATOR   Nicoletta Leousi    19’    Greece
•    THE REAL REVOLUTION   Pablo Sola    20’   Spain
•    PARADOX   Tatiana Koumoutsi   10’    Greece
•    HAMAIKETAKOA    Telmo Asnal    4’     Spain
•    SOUND OF SUMMER     Juan Marcel    28  ’ Spain
•    APODEMY  Katerina Athanasopoulou   5’     UK/Greece
•    DEAD END    Tonia Mishialis   15’   Cyprus
•    REMEMBER ME    Jean-Francois Asselin    15’    Canada
•    FOLI   Thomas Roebers    12’    Holland
•    7th HEAVEN   Guillaume Foirest   39’  France
•    SILENT RIVER   Anca Miruna Lazarescu    30’ Germany/Romania
•    Tribute to BELGIAN CINEMA
•    ELECTRIC INDIGO  Jean-Julien Collette
•    A NEW OLD STORY  Antoine Cuypers
•    INTUS   Gary Seghers
•    MILLIONAIRES  Stephane Bergmans
•    THE FALL  Kristof Hoornaert
•    CHAMBRE DOUBLE  Mathieu Mortelmans
•    ELIOT  Philippe Reypens
 
SATURDAY     26 October   2013
•    THE  MODLINS    Sergio Oksman    26’    Spain
•    PURPLE WOUNDS    Maria Lorente    13’   Spain
•    BEN & CAPACITIES   Kuesti Fraun    2’    Germany
•    THE SECOND MAN    Fokion Bogris    20’   Greece
•    SPECTOGRAPHY BATTLE   Fabio Scacchioli   3’   Italy
•    ELVIS IS DEAD    Stergios Paschos    8’   Greece
•    NON VEDO L’ ORA    Marion Mitterhammer    8’    Austria
•    CHAMOMILE   Neritan Zinxhiria   15’   Greece
•    TOTO  Zbigniew Czapla    12’   Poland
•    ON THE BEACH    Marie-Elsa Squaldo   15’    Switzerland
•    PATIKA    Onur Yagiz   23’      France/Turkey
•    SILENT    Rezan Yesilbas    14’   Turkey
•    The LAST NIGHT OF BABY GUN   Jan Eilhardt    15’   Germany
•    DEFINING FAY    Sasha C. Damjanovski    10’   UK
•    WE ARE ALL LEARNING    Simon Lelouch   27’   France
 
•    OSCARS 2013 * the 5 nominee short films
•    CURFEW  Shawn Christensen
•    ASAD  Bryan Buckley
•    BUZKASHI BOYS  Sam French
•    DEATH OF A SHADOW  Tom Van Avermaet
•    HENRY  Yan England

Φωτογραφικό υλικό





Αρθρογραφος

Kulturosupa.gr
Kulturosupa.gr
μπές, δες, διάβασε, σχολίασε...

Γραψε το σχολιο σου

Η διεύθυνση email σας δεν θα δημοσιευθεί. Υπογραμμίζονται τα υποχρεωτικά πεδία *

Γραψε το σχολιο σου στο Facebook

ΣΧΕΤΙΚΑ ΑΡΘΡΑ

τελευταιες αναρτησεις
Το ΦΝΘ γιορτάζει την Παγκόσμια Ημέρα της Γης με 3 συναρπαστικά ντοκιμαντέρ σε πανελλήνια πρεμιέρα.
Το ΦΝΘ γιορτάζει την Παγκόσμια Ημέρα της Γης με 3 συναρπαστικά ντοκιμαντέρ σε πανελλήνια πρεμιέρα.
με 0 Σχόλια 767 Views

 Ταξίδια θάρρους, ελπίδας, γενναιοδωρίας με πρωταγωνιστές νέους ανθρώπους που παλεύουν και καταφέρνουν να φέρουν την αλλαγή στη ζωή τους και φόντο το γεμάτο προκλήσεις περιβάλλον στο οποίο μεγαλώνουν.


Περισσότερα ...

Web Radio

ΘΕΑΤΡΟΜΑΝΙΑ

Περισσότερη θεατρομανία
ΣΙΝΕΜΑΝΙΑ

Περισσότερη Σινεμανία
Εφημερεύοντα Νοσοκομεία ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
ΜΟΥΣΙΚΟΜΑΝΙΑ

Περισσότερη Μουσικόμανία
ΤΕΧΝΗ - ΒΙΒΛΙΟ

Περισσότερα Τέχνη Βιβλίο
ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Περισσότερη Θεσσαλονίκη


Περισσότερα Της «K» το κάγκελο

Περισσότερη Παράξενη ζωή